Fazla Spor Yapmanın Vücuda Zararları

Fazla Spor Yapmanın Vücuda Zararları
29 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 3.987 kez okundu.

SPOR HER ZAMAN FAYDA GETİRİR Mİ?

Spor hayatımızın olmazsa olmazlarındandır aslında isteyerek yada istemeyerek gün içerisinde yaptığımız hareketlerle spor yapmış oluruz. Özellikle tüm günü oturarak geçiren insanlar için spor yapmak kaçınılmazdır, spor sayesinde daha sağlıklı ve daha dinamik oluruz. Sporun faydaları saymak bitmez. Bunların en önemlileri vücudunuzu daha dinamik bir hala getirir ve daha sağlıklı olmanızı sağlar, istenmeyen kiloların oluşmasını engeller. Spor yapmak için hemen hemen her zaman teşvik ediliriz. Kararında ve dozunda spor yapmak insan vücuduna çeşitli faydalar sağlamaktadır. Spora bir de ters açıdan bakalım. Spor yapmak her zaman fayda getir mi ? Getirmez tabi ki her şeyde olduğu gibi spor yapmada da bir üst sınır olmalı bu sınırı açtığınızda sizi kötü günler bekleyebilir.

Ancak fazla spor yapmanın vücuda zararları da yadsınamayacak kadar çoktur. Bunlara göz atacak olursak; vücut geliştirme amaçlı kullanılan protein tozları erkeklerde kısırlıkla sonuçlanabilmektedir. Sporcu genç kadınlarda âdetlerin düzeninin bozulmasına ve hatta âdetin tamamen kesilmesine sebep olmaktadır. Sporu aşırı şekilde yapan insanların kalsiyum kaybı olacağından kemik erimelerine yol açmaktadır. Spor yaparken bir şeyleri kazanırken, bir şeyleri kaybetmemek için beslenme, dinlenme, uyku düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Fazla Spor Yapmanın Vücuda ZararlarıFazla spor yapmanın vücuda zararları arasında gereğinden çok spor yapmak, insanların bedenen yorgun düşmesine sebep olmaktadır. Bu da birçok fiziksel aktivitesini yerine getirmesini engellemektedir. Uzun süre sporla uğraşan profesyonel insanlarda kalp krizi riski artmaktadır. Kalp krizlerinden ölümler olmaktadır. Spor esnasında aşırı terleme vücuttaki suyun azalmasına sebep olmaktadır. Bunun da mutlaka sıvı gıdalarla telafi edilmesi gerekmektedir.

Uzmanlar tarafından önerilen sportif aktiviteler günlük 1-2 saat yürüyüş ya da 20 dakikalık koşma olarak nitelendirilmektedir. Spor salonlarında saatlerce yoğun tempoyla çalışmak ve bunu günlük hale getirmek yarardan çok zarar verecektir. Fazla spor yapmanın vücuda zararları etkilemesin diyorsanız basit spor aktiviteleri dışındaki spor tercihleriniz için mutlaka bir uzman yardımı alınız. Her hareketi herkesin yapması doğru olmayabilir bazı doğru bilinen çoğu hareketinde aslında yanlış bilindiği de bir gerçek bu yüzden sağlıklı kaynaklar edinmeye çalışın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
dukan-diyeti-hakkinda-her-sey
Dukan Diyeti Listesi ve Seyir Evreleri Nelerdir

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Cilt çatlaklarına evde çözüm
Cilt Çatlakları İçin Kahve Limon

Kapat