Fazla Uyku İle Az Kilo Alımı

Fazla Uyku İle Az Kilo Alımı
27 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.999 kez okundu.

Fazla Uyku İle Az Kilo Alımı

Zayıflama deyince akla nedense diyet ve buna bağlı egzersiz programı gelir. Bireyin uyku planı çoğunlukla atlanır. Oysa bu üç bileşen birbirini tetiklemektedir.

Örneğin uyku süresinde ki kısalma, alınan besin miktarını artırmaktadır. Geç yatıp sabah geç kalkmak insanı abur cubur tüketimine yönlendirdiğinden vücuda alınan kalori miktarında artış olmaktadır. Bunun sebebi seratonin denen mutluluk hormonunun salınımı geç saatlerde düştüğünden birey bunun yerine şeker çikolata tüketimini artırarak bilinçaltından kendini mutlu etmeye çalışmaktadır.

Düzensiz uyku vücudumuz da ki bazı hormonları etkileyerek kilo vermenin önüne geçmektedir. İlki melatonin hormonu olup gece 10 ile sabaha karşı 4 arasında salgılanmaktadır. Uyku getiren ve uyanmamızı sağlayan bir hormondur. Güçlü bir antioksidandır. Gece 10 ile sabah 4 arasında uyumuyorsak bu hormondan maalesef faydalanamıyoruz demektir.

Bir başka hormon kortizon dur. Stres durumlarında salgılanır. Gereğinden az uyduğumuz durumlarda salınımı artar. Buna bağlı olarak şeker ve tansiyonu tetiklediği gibi fazla salınımı vücutta yağlanmaya neden olur.

Bir diğer hormon leptin dir. Beyne doyduğumuz anlamına gelen sinyalleri gönderen ve daha çok gün içinde salgılanan bir hormondur. Geç saatlerde çok az salgılandığından eğer geç saatlerde ayakta isek beyne yetersiz sinyaller gideceğinden aç olmadığımız halde bir şeyler yeme ihtiyacı belirecektir.

Yukarı da da açıklandığı üzere düzensiz ve özelikle 6 saatten daha kısa süreli uyku vücudun dengesini bozmakta, 6-8 saat civarına yaklaşan uyku düzenleri fazla uyku ile az kilo alımı felsefisine uymaktadır.

  • “Az uyumak açlık hormonunu arttırıyor.”

Az uyuduğunuzda açlığı kontrol eden hormonlar daha fazla çalışacağından daha fazla acıkma hissi duyacaksınız. 2004 yıllarında yapılan bir araştırmaya göre az uyku çeken erkeklerde açlık hormonlarının yani  “girelin” seviyelerinin arttığı ve tokluk hormonu “leptin” seviyelerinin azaldığı görülmüştür.

  • “Yemek için daha fazla zaman yaratıyor.”

Bir çok insan geç vakitlere kadar oturduğundan bu süre zarfında tüm geceyi uyuyarak geçiren insanlara nazaran daha çok vakitleri olduğundan bu vakitlerde yemek için fazla nedenleri olacaktır.

  • “Az uyumak insanları daha sağlıksız seçimler yapmaya teşvik ediyor.”

Japonya’da yapılan bir araştırma da 6 saatten az uyuyan insanlar dışarıda yemek yemeye ve düzensiz bir şekilde beslenmeye 6 saatten fazla uyuyan kişilere oranla daha meyilli olduğu ortaya koyulmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kaş Çıkarma Ve Kalınlaştırma
Kaş Çıkarma Ve Kalınlaştırma

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Hollywood 48 Hours İle Zayıflama
Hollywood 48 Hours İle Zayıflama

Kapat