Göz Tiki Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tiki Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
1 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 2.640 kez okundu.

Tikler aniden meydana gelen ve ritmik olmayan ve sürekli tekrarlayan ses ve davranışlardır. Göz tiki sıklığı ve şiddeti kişiye bağlı olarak konsantrasyona, istirahate ve kendi isteğine bağlı olarak azalabilir ve çoğalabilir. Bazı kişilerde uykuda bile tik görülebilir ve tiklerin devam etme süreci bazen birkaç dakika olabileceği gibi bazen de saatlerce sürebilir. Özellikle de çocuk hastalar ve bazı yetişkin hastalarda tikler, kontrol edilemez ve engellenemez bir hale gelebilirler. Tiklerin meydana çıkışı psikolojik ya da organik nedenlere bağlı olabilir. Organik nedenler sonucu meydana gelen tikler genellikle kalıcıdır ve zaman içinde bu tiklere bağlı olarak Tourette bozuklukları meydana gelebilir. Psikolojik nedenlerle meydana gelen tikler genellikle strese bağlıdır ve geçicidir.

Zaman içinde bu tür tikler kendiliğinden ortadan kalkar. Özellikle de stres dönemlerinde bu tarz tikler oluşabilir. Stres nedeni ile oluşan tiklerin ortaya çıkması hakkında kesin bir kanı olmamasına rağmen stres tikleri tetikler. Basit motor tikleri, tekrarlayıcıdır ve hızlıdır. Bu tik çeşitleri içine göz kırpma, burun karıştırma, tek kaş kaldırma, yüz kaslarını hareket ettirme ve omuz sallama gibi tikler girer. Bu tik türleri, tek bir kas grubunu ilgilendiren ve belli bir bölge ile lokalize olan davranışlar olarak meydana çıkar. Karışık motor tikleri ise yavaş, törensel ve belli bir amaca yönelik ortaya çıkan bir tiktir.

Tik hastalığının belirtileri, genetik yatkınlık olarak ortaya çıkar. Tourette hastalarının yakınlarında obsesif kompulsif bozukluk ve dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğuna daha çok rastlanır. Tourette hatalarında yüzde 60 oranında dikkat eksikliği ve hiperaktive, yüzde 40 oranında ise obsesif kompulsif bozukluk olduğu ortaya çıkıyor. Hastalığın belirtileri çok küçük yaşlarda özellikle de 7 yaşlarında meydana çıkar. Fakat 2 yaşında semptomları meydana gelen hastalar da bulunuyor. Bu hastalığın teşhisini koyabilmek için belirtilerin 18 yaşından önce başlaması gerekir. Hastalığın belirtileri sürekli olabileceği gibi zaman zaman da kendisini gösterebilir. Motor tikler genelde yüz bölgesinden başlar ve zamanla vücuda v, kollara ve bacaklara yayılır. Bu hastalık genellikle unutkanlık, sinirlilik ve dalgınlığa da neden olabilir. Hastalığın tedavisinde genellikle ilaç kullanılır. Tek başına psikoterapinin hastalıklara faydalı olduğu gözlemleniyor ve psikolojik destekle ilaç tedavisi daha etkili bir tedavi yöntemi olarak uygulanıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kuru-cilt-bakimi-nasil-yapilmalidir
Kuru Cilt İçin Bakım Nasıl Yapılmalıdır

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
gripten-korunmanin-yollari
Gripten Korunmanın 10 çeşit yolları

Kapat