Gripten Korunmak İçin Diyet Önerileri

Gripten Korunmak İçin Diyet Önerileri
24 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.523 kez okundu.

Gripten Korunmak İçin Diyet Önerileri

Yıllardır soğuk havaların yaklaşması grip salgını ile el ele gelir. Hava soğudu deyince akla gelen ilk hastalık griptir. Öyle kötü bir hastalıktır ki gripten ölenler her geçen gün biraz daha artmaktadır.

Griple nezle çok karıştırılır. Nezle ayakta atlatılabilen hafif soğuk algınlığı şeklindedir. Grip olan kişi ayakta atlatamaz illa ki yatması gerekir. Gribin iyileşmesi için yatmak, dinlenmek oldukça önemlidir ve bu en az 1 hafta olarak raporlanır. Ayrıca yüksek ateş, öksürük, burun tıkanıklığı gibi belirtilerle hayatı olumsuz etkileyecek, günlük aktiviteleri engelleyecektir. Hava soğudu diye diyet yapılmaz gibi bir durum yoktur. Ama diyet listelerini gripten koruyucu gıdalarla doldurmak gerekir.

Aksi durumda güçsüz kalan vücut, hastalıklara açık durumda bekleyecektir. Kahvaltılara taze sıkılmış portakal suyu ya da mevsim meyveleriyle yapılmış bir meyve suyu eklemek gripten korunmak yolunda güzel bir adım olacaktır. Ara öğünlerde ıhlamur, ada çayı gibi hastalıklara karşı direnç artıran bitki çayları içmek oldukça faydalıdır. Kuru üzüm, kuru kayısı gibi kurutulmuş ya da mevsim meyvelerinden kivi, mandalina vs. Diyet listelerine eklenmelidir.

Söz gelimi grip soğuk havanın getirdiği, günlük aktiviteleri engelleyen kötü bir hastalıktır. Bu havalarda diyet listelerine taze meyve suları, bitki çayları, kuru meyve yada mevsim meyveleri eklemek gripten korunmak ve vücut direncini artırmak adına bire birdir

Spor YapınGribe karşı almanız gereken önlemler

 

Dengeli Beslenin

Vücudunuz her zaman protein ihtiyacı olduğundan vücut için gerekli olan  protein başta olmak üzere karbonhidrat, yağ ve vitaminleri her gün yeterli miktarda almalısınız. Eğer alınmazsa vücudunuz dirençsiz kalacak ve hastalıklara karşı direnci kırılacağından daha kolay hastalığa yakalanırsınız.

Yeterli miktarda su için

Suyun hayatımız için önemi yüksektir ve tüketilmediği zamanlarda solunum yollarınız kuru olacağından hastalığa karşı direnciniz az olacaktır bu yüzden günde 8-10 bardak su içmeniz gerekmektedir.

Düzenli spor yapın

Sağlıklı beslenme kadar düzenli spor yapmak da hayatımızın bir parçasıdır. Özellikle hastalıklardan korunmak için sporun önemi yüksektir.  Yetişkin bir birey günde en az bir saat spor yapması sağlığı için son derece önemlidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
ameliyatsiz-burun-estetigi-yapilir-mi
Ameliyatsız Burun Estetiği

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
bakımlı-görünme-3
Basit Bakımlı Görünme Yolları

Kapat