Gripten Korunmanın 10 çeşit yolları

Gripten Korunmanın 10 çeşit yolları
30 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 3.259 kez okundu.

Gripten Korunmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Gripten korunmanın bir sürü yolları var, şimdi sizlere en basit, sağlıklı olanlarından bahsedeceğim. Kış aylarının en yaygın hastalığı olan grip kimisi için kolay geçse de bazı kişileri çok zorlar ve kötü sonuçlara neden olabilir.
 • Grip, nezle ve soğuk algınlığına göre eklem ağrılarına ve yüksek ateşe neden olabilir. Özellikle yaz ayları bitiminde sıklıkla görülür, hasta olan kişinin hapşurması, öksürmesi ve tükürmesi sonucu etrafa yayılan mikrop nedeni ile bulaşıcı bir hastalıktır.
 • Grip ilerledikten sonra tam bir tedavi süreci yoktur, hastalığa yakalanan kişilerin bir takım sorunlarına azaltacak önlemler alınabilir. Grip erken fark edilirse kısa sürede atlatılabilir. Gripte yapılan en büyük hata antibiyotik kullanımıdır. Bu ilaca başlamadan önce mikrobun normal yollardan giderilip giderilemeyeceği tespit edilmelidir. Yanlış antibiyotik kullanımı daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Gripten Korunmanın 10 yolu

 1. Gripten korunmanın en kolay yolları arasında dikkatli ve sağlıklı beslenme bulunmaktadır. Halsizim bir öğün yemek yemesem bir şey olmaz diye düşünmeyin, bu durum vücut direncinizin azalmasına neden olur.
 2. Gripten korunmak için her gün aynı saatte yatın, çok az uyuyarak vücudunuzun dinlenmesine engel olmayın.
 3. Grip mikrop yolları ile bulaştığından sürekli temizliğinize özen gösterin, elinizi, yüzünüzü düzenli olarak yıkayın.
 4. Gripten korunmanın yolları arasında grip aşısı var mı? Sıkça sorulan bu soruya şöyle yanıt vermek istiyorum; Dünya Sağlık Örgütü her sene virüsleri tespit ederek bunlara dayanıklı aşılar geliştirir. Grip aşısı vurulduktan sonra 10-15 gün içerisinde bağışıklık sistemi güçlenir. Bu dönemlerde gribe yakalanabilirsiniz, kesin olarak grip olmayacaksınız diye bir kaide yoktur. Yalnız grip aşısı olanlar olmayanlara göre hastalıkları daha hafif şekilde atlatırlar. Kimler grip aşısı yaptırmalı diye soracak olursanız; astım, bronşit, kalp-böbrek yetmezliği hastaları, KOAH hastaları, şeker hastaları ve kalp sorunları olanlar mutlaka yaptırmalıdır. Grip aşısı kimlere yapılmaz? Eğer siz de yumurta alerjisi gibi bir sorun varsa kesinlikle grip aşısı yaptırmayınız.
 5. Gripten korunmanın yolları arasında herkesin yakından bildiği C vitamini tüketmek vardır. Zaten grip olunca hepimiz elma, portakal, mandalina gibi meyveleri sıklıkla tüketiyoruz. Bunların yanında taze domates, yeşil biber ve diğer bütün doğal sebze meyveleri tüketebilirsiniz.
 6. Son dönemlerde sıklıkla kullanılmaya başlayan bitki çayları da gripten korunmak için etkilidir. Ihlamur, zencefil, nane ve ekinazya tüketmeniz gereken bitki çaylarındandır.
 7. Gripten korunmak için egzersiz iyi bir yöntemdir. Her ne kadar kendimizi halsiz hissetsek de, temiz havada yürüyüş, koşu ve egzersizler ile hastalıkla daha kolay mücadele edebilirsiniz.
 8. Grip için en tehlikeli şeylerden biri de sigaradır, kesinlikle içmeyeceksiniz ve hijyene dikkat edeceksiniz.
 9. Özellikle kış aylarında aşırı kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmamak gerekiyor. Tam hastalığı atlattım derken başka birinden gelecek mikrop ile tekrar hasta olabilirsiniz. Gripten korunmak için bir süre kimse ile öpüşmeyin ve tokalaşmayın.
 10. Eğer çocuğunuzda grip ve yüksek ateş varsa onu bir süre okula göndermeyerek diğer çocuklara yayılmasını önleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
cay-icmenin-faydalari-nelerdir
Çay İçmenin Faydaları Nelerdir ?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Sivilce İzleri İçin Hızlı Çözümler
Sivilce İzleri İçin Hızlı Çözümler

Kapat