Gripten Korunmanın Doğal Yolları

Gripten Korunmanın Doğal Yolları
27 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 2.141 kez okundu.

Mevsim geçişinin yaşandığı serin sonbahar ve ılık ilkbahar günleri, gribe en çok yakalandığımız zamanlardır. Alacağınız ufak önlemler, yapacağınız basit uygulamalar ile gripten korunmak mümkün. Öncelikle şunu unutmayalım; gripten korunmanın ve daha hızlı kurtulmanın yolu, beslenmeden geçiyor. Bol vitamin takviyesi sağlayacak mevsim meyve ve sebzelerini bolca tüketmek, gribe karşı görünmeyen bir duvar oluşturmanızı sağlayacak. Etrafınızda grip olmuş kişilere fazla yaklaşmamanız ve onların eşyalarını, temas ettiği şeyleri kullanmamanız da gripten korunmanın en basit yolları arasında. Ancak bu,  gripten kesin olarak kurtulmanın yolu olduğu anlamına da gelmiyor. Dışarıdan geldikten sonra, ilk iş olarak ellerinizi yıkamanızı öneriyoruz. Gün içinde ellerinizi birkaç kez yıkamayı ihmal etmeyin; ama en önemlisi dışarıdan gelir gelmez yıkamak.

Böylece dışarının mikrobunu eve  de taşımamış olacaksınız. Toplu taşıma araçlarında maske kullanabilirsiniz. Ancak toplumun geneli, görsel açıdan bu yöntemi pek tercih etmiyor. Bu durumda toplu taşımadayken ağız ve burnunuzu kapatacak şekilde mendil tutabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını sık kullanan biriyseniz, gripten korunmak için bir diğer yol da yanınızda kolonya ve kolonyalı mendil taşımaktır. Kalabalık ortamlara girdiğinizde, fazla konuşmamaya, havayı fazla solumamaya ve kendinizi korumaya özen göstermelisiniz. Stresin bütün vücudun dengesini bozduğunu artık hepimiz biliyoruz. Tüm hastalıklarda olduğu gibi stres, gribe neden olan faktörler arasında da yer almaktadır.

Vücut direncinin düşmesine neden olan stres, gribe yakalanma riskinizi arttırmaktadır. Bahar aylarında, her zamankinden daha fazla yoğurt tüketip, ayran içmelisiniz. Bol bol yoğurt yemek, gripten korunmanın doğal yolları listesinde ön sıralarda yer alıyor. Ayrıca portakal, elma, nar, brokoli ve özellikle mandalina gibi meyve ve sebzeleri bu aylarda bolca tüketmenizi öneriyoruz. Eğer bir spor salonuna gidiyorsanız ya da evinize yakın bir spa varsa, bu günlerde saunaya gitmek için bir randevu alabilirsiniz. Toksinlerin atılmasını sağlayan sauna, gripten daha hızlı kurtulmak için iyi bir seçenek olabilir. Son olarak şuna da değinelim; alkol ve sigara tüm hastalıklarla olduğu gibi grip ile de dosttur. Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen alkol ve sigara kullanımını bırakmak, gripten korunmanın doğal yolları arasında yer alıyor. Ayrıca tüm bunlara ek olarak, mevsim ne olursa olsun, uygun kıyafetler ile; açık havada, mümkünse deniz kenarında bolca yürüyüş ve egzersiz yapmanızı ve her mevsim mutlaka bolca su içmenizi öneriyoruz…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
gliss-million-gloss-kullananlar
Gliss Million Gloss Serisi

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
solaryuma-girerken-dikkat-edilmesi-gerekenler
Solaryuma Girerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kapat