Gün Geçtikçe Neden Yaşlanırız?

Gün Geçtikçe Neden Yaşlanırız?
4 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.375 kez okundu.

Gün Geçtikçe Neden Yaşlanırız?

Yaşlılık doğduğumuz günden itibaren vücudumuzda oluşacak olan bir süreçtir. İnsanlar aynı şekilde yaşlanmaz. Bazı insanlar zihinsel ve bedensel açıdan daha çabuk yaşlanırken bazıları ise ilerleyen yaşlarına rağmen hem zihinsel hem de bedensel açıdan yaşlı insanlara göre daha dinamik yapıya sahiptir.

Yaşlılığın en önemli faktörlerinden ilki ise hücrenin dış zarı ve hücre içinde bulunan DNA yapısında bozukluklar meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında yaşlılığın diğer sebebi ise vücuttaki bazı patolojik olaylardan kaynaklanan hücrenin fonksiyonlarında gelişen bozukluklardır. Buda yaşlanmaya neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre vücutta oluşan bazı patolojik olaylar (glikasyon, oksidatif stres ve inflamasyon) yaşlandırmayı çabuklaştırdığı kanıtlanmıştır. Yaşlılık tanımı genel olarak baktığımızda doku, hücre ve organların yavaş yavaş fonksiyonlarını kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Zaman ilerledikçe vücudumuzda fiziksel ve zihinsel değişimler meydana gelmektedir. İnsanlar ne kadar dengeli beslense de sporda yapsa gençleşmek için ilaçlar ve vitaminler kullansa da bunların  yaşlanmayı geciktirme de pek bir faydası ve etkisi bulunmamaktadır. Fakat vücudumuzda bulunan E  ve C vitaminleri yaşlanmayı azda olsa geciktirdiği gözlemlenmiştir. Cildin yaşlanmasını sebep olan faktörlerde vardır.

Bunun başlıca nedeni genetik özelliklerimizdir. Açık renge sahip vücutlar esmer vücutlara göre ciltleri daha dayanıksızdır.  Hava koşullarından çabuk etkilenirler ve vücutları kalıcı hasarlar görebilir. Bunun dışında genelde dış ortamda bulunduğumuz için güneş ışınları ve rüzgarda vücudumuzda hasarlara neden olmaktadır. Güneş ışınlarına maruz kaldığımız için buda cildin yaşlanmasına sebep olmaktadır. Ve ileriki yaşlarda cilt kanseri olma riskini de arttırmaktadır. Gün geçtikçe neden yaşlanırız bunun sebepleri ise beslenme alışkanlıklarımız, sigara tüketimi, stres ve kadınlarda hormonel dengenin bozuk olması yaşlanmaya neden olmaktadır.  Yaşlılığı engellemek için hücrelerin bölünerek yeni hücreler oluşturması gerekmektedir. Ancak hücreler belli bir bölünmeden sonra bu faaliyetlerini yerine getirememektedir. Genetik programlanmamız da ömrümüz önceden belirlenmiştir. Bu program hücrelerimizin yaşlanmasını kontrol ediyor ve yeterli sayıda hücre öldükten sonra organlar yeterli düzeyde çalışmıyor ve insan ömrü bitiyor.

Sonuç olarak yaşlılık insanın ne kadar yaşadığı ile alakalı bir süreç değildir. Yaşlılık insan dokularında oluşan bozulmalar sonucu oluşmaktadır.  Bu yüzden yaşlılık insanlar için kaçınılmaz bir sondur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Muz Diyeti Listesi
Muz Diyeti Listesi

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Sedef Hastalığı Ve Tedavide İzlenecek Yollar
Sedef Hastalığı Ve Tedavide İzlenecek Yollar

Kapat