Güneş Gözlüğü Tercihinizi Neye Göre Belirlemelisiniz ?

Güneş Gözlüğü Tercihinizi Neye Göre Belirlemelisiniz ?
1 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 5.540 kez okundu.

Güneş Gözlüğü Tercihinizi Neye Göre Belirlemelisiniz ?

Güneş gözlüğü güneşli havalarda bizim vazgeçilmez bir gereksinimiz haline gelmiştir. Güneş gözlüğü bizi güneşli havalarda bizi zararlı ışınlardan korumak amacı ile tasarlanmış olup kullanıma sunulmuştur.

Fakat gün geçtikçe bu güneş gözlüklerin kaliteli olup olmayanları da piyasaya sürülmeye başlandı. Bu yönden kaliteli olmayanların kaliteli olanlara nispeten çok fazla zararlı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Bu yüzden güneş gözlüğü tercihi yaparken kaliteli olanları tercih edip almamız gerekmektedir. Yoksa tam aksini yaparsak, kaliteli güneş gözlükleri çok pahalı diyip ucuzlarına yönelme yaparsanız gözünüzde ciddi bozulmalar meydana gelebilir. Bu yüzden bilinmedik markalardan, hayatınızda ilk defa karşılaştığınız markalardan, bilinmedik yerlerdeki mağazalardan alışveriş yapmamanızı öneririz.

Fakat bilindik markalardan alışveriş yapıp göz sağlığınızın da yerinde olması herkesin bir hayalidir. Buna dayanarak bilindik markalardan alışveriş yapmanızı öneririz. Güneş gözlüğünüzü alırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli detay var;

Güneş gözlüğünün kalitesini nasıl anlarız;

Kaliteli gözlük camlarında kabarcık, pul ya da bir düzensizlik olmaz. Parmakla bastırılınca cam esnemez serttir. Güneş camının içinden bakarak odaklanılan bir nesnede, gözlük hareket ettirilince kayma oluşmaz.

 

 

Güneş camlarının büyüklükleri nasıl olmalıdır;

Güneş camları, gözleri yanlardan, yukarıdan veya yansıma ile aşağıdan gelen güneş ışınlarına karşı koruyacak bir niteliğe sahip olmalıdır.

Peki alacağımız gözlüğün Avrupa Birliği sınırları içerisinde alımı ve satımı yasak olduğunu nasıl anlarız;

Gözlükte CE işareti bulunmayan gözlükleri Avrupa Birliği sınırları içerisinde alımı ve satımı yasaktır. CE işareti, ürüne imalatçısı veya ithalatçısı tarafından kazandırılır ve ürünün minimum kalite standartlarına uygun olduğunu garantiler.

Birde gözlüğü alırken hangi aktiviteye göre kullanacağımızda önemlidir, mesela sokaklarda dolaşırken, kayak yaparken veya plajda güneşlenirken kullanılacak güneş gözlükleri farklı özelliklere sahiptirler. Örneğin beyaz kum ve kar, güneş ışınlarını %90 oranında yansıtır. Plajda şemsiye gölgesi altında da bronzlaşmamıza neden olmaktadır.

Birde en önemli unsur güneş gözlüklerinin bakımı nasıl yapılmalıdır;

Her gözlükte olduğu gibi, güneş gözlüğünün de düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Silme için, optisyenin vereceği özel bir gözlük bezi kullanılabilir. Akan su altında bulaşık deterjanı ve parmakla (süngerle değil) yıkamak da bir çözümdür. Hatta güneş kremi veya yağı bulaşan gözlüğün önce deterjan ile akan su altında yıkanması, akabinde silme bezi ile kurulanması en doğru seçimdir.

Bunlara dayanarak güneş gözlüğünü en güzel bir biçimde kullanmak mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Matwork Pilates İle Zayıflama
Matwork Pilates İle Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
gözlük-makyaj-3
Gözlük Kullananlar İçin Makyaj Tüyoları

Kapat