Güneş Yanıklarına Neden Yoğurt Süreriz?

Güneş Yanıklarına Neden Yoğurt Süreriz?
12 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.451 kez okundu.

Güneş Yanıklarına Neden Yoğurt Süreriz?

Yaz aylarının gelmesi ve deniz sezonunun açılması ile birlikte güneş ışınlarına maruz kalınması dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Özellikle çocukların, yaşlıların, cilt hastalarının ve kronik rahatsızlıkları olanların daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin kullanılması ile güneş yanığı oluşumu önlenmeye çalışılsa da güneş ışınlarının yoğun olduğu öğle saatleri içinde dışarı çıkılmaması gerekiyor. Açık renk, vücudu kapatan ince kıyafetlerin ve şapka, gözlük gibi güneş ışınlarından koruyacak aksesuarların tercih edilmesi alınabilecek kolay yöntemler arasındadır.

Güneş Yanıklarına Yoğurt Sürülmeli mi?

Derinin güneş ışınlarına kısa sürede, çok fazla maruz kalması ile oluşan güneş yanıkları için halk arasında çok fazla kullanılan yöntem ise yoğurt yöntemidir. Yıllardır bilenen ve uygulanan yoğurt yöntemi yanık olan bölgede bir ferahlık hissini sağlasa da devamında bir etkiye sahip olmadığı gibi güneş yanığı yaralarına kolayca mikrop bulaşmasına da sebep olmaktadır. Yanık olan bölgenin üzerinde kuruması da daha fazla canınızın yanmasına neden olacaktır. Güneş yanığı üzerine yoğurt sürme yönteminin herhangi bir bilimsel açıklaması olmadığı gibi uzmanlar tarafından da tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Güneş Yanıklarının Tedavisi Nasıl Olmalı?

Güneş yanıklarından sonra soğuk kompres yapılmalıdır. Bir bez içine koyduğunuz buz parçaları ile yanma hissi hafifletilebilir. Güneş yanıklarında ılık su ile duş almak yanma hissini azaltacağı gibi yanıkların üzerine nemlendirici krem sürmek de faydalı olacaktır. Buzdolabında tutulmuş bir nemlendirici krem yoğurt etkisine sahiptir.

Bol sıvı tüketerek kaybettiğiniz sıvıyı ve temel tuzları tekrar geri almak ise dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. Güneş yanığından oluşan kabarcıkların patlatılmaması ve yanık oluşan bölgenin temiz tutulması yeterli olacaktır.
Yanık bölgesinde çok fazla acı hissediyorsanız, yüksek ateşiniz varsa, cildinizde ödem oluştuysa ve su topladığıysa en kısa sürede doktora başvurmalısınız.

Özetlemek gerekirse ciltte ciddi güneş yanığı gerçekleşmişse geleneksel yöntemlere başvurmadan uzmana danışılmalıdır. Yanık bölgesi steril tutulmalı, bol sıvı alınarak su kaybı önlenmelidir. Hafif yanıklarda cildi rahatlatan, serinletici, ağrıyı hafifleten yöntemler kullanılmalıdır.

Etiketler:

Güneş Yanıklarına Neden Yoğurt Süreriz? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ayşe Sıral diyor ki:

    En iyi yöntem yumurta akını sürmektir. Hem besler iyileştirir hemde havayla temasını keserek deri görevi yaparak çabuk iyileşmesini sağlar. Acıyıda hemen keser.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Düz Karın Diyeti
Düz Karın Diyeti

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
guzellik-ve-bakim-onerilerimiz
Güzellik ve Bakım Önerileri

Kapat