Güneşin Cilde Zararları Nelerdir ?

Güneşin Cilde Zararları Nelerdir ?
4 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.870 kez okundu.

Güneşin cilde zararları nelerdir ? Merak ediyorsanız hemen başlayalım.

Güneş yanığı: Cildinizin uzun süre güneş altında kalmasından dolayı güneşin ultraviyole A ve B ışınlarının deri hücrelerini yakması ve hasara uğratması olarak denebilir. Güneş yanığının ne kadar sürede meydana geleceği cildinizin tipine, güneş ışınlarının şiddetine ve ne kadar süreyle güneş ışığına maruz kalındığına bağlıdır. Açık cilt rengine sahip kişilerin, örneğin sarışınların cildi esmerlere göre daha hassastır ve daha çabuk etkilenir. Ağrı kesiciler kullanılarak ve nemlendirici losyonlar sürülerek rahatsızlık giderilmeye çalışılabilir.

Kırışıklıklar: Güneş ışınları derinizin olması gereken zamandan önce yaşlanmanıza sebep olur. Deri kırışıklıklarının yaklaşık %80’inden fazlası özellikle gençlik döneminde uzun süre güneş ışığına maruz kalan cildin yıpranması sebebiyle olur. Güneş ışığı, deri katmanlarında bulunan “elastin” adı verilen cilde esneklik kazandıran liflerin zarar görmesine ve cildin sarkmasına sebep olur.

Cilt Lekeleri: Güneş ciltte lekelenmeye, bazı yerlerin daha koyu, bazı yerlerin daha açık görünmesine yol açar. Ayrıca, küçük kan damarları da güneşten etkilenir ve cilt kızarık görünür.

Çiller:Güneş ışığına maruz kalan cilt bölgelerinde, düz, kabarık olmayan, “çil” adı verilen lekeler oluşabilir. Özellikle açık cilt ve saç rengine sahip olanlarda çiller daha fazla görülebilir. Bunların sağlık açısından bir zararı yoktur.

Solar Keratoz: Aşırı güneş ışığına maruz kalma nedeniyle, cilt yüzeyinde, genellikle baş, boyun ve ellerde görülen, küçük, kızarık veya kahverengi pullu veya kabuklanmış deri lezyonlarıdır.

Çiftçi Dudağı: Aşırı güneş ışığına maruz kalındığı zaman alt dudakta “solar keratoz” a benzeyen lezyonlar oluşur. Dudaklarda kuruluk, çatlama ve kabuklanmış lezyonlar en belirgin belirtiler olup deri kanserine dönüşebileceğinden oldukça tehlikelidir.

Katarakt:Güneş ışığından şapka veya güneş gözlükleri ile korunmaması durumunda gözün lensinde katarakt gelişebilir. Bu durumda görme problemleri meydana gelir.

Skuamoz hücre kanseri: Kanayan veya kabuk oluşturan kırmızı bir nodül halindedir. En sık olarak; burun, alın, kulaklar, göz çevresi, alt dudak ve eller olmak üzere en çok güneş gören yerlerde meydana gelir. Erken tedavi oldukça önemlidir.

Melanom: Diğer cilt kanserleri kadar sık görülmese de en ciddi ve en öldürücü deri kanseridir. Deri üzerinde koyu renkli bir ben oluşumu veya var olan küçük bir benin sınırlarının genişlemesi durumlarında mutlaka bir cildiye uzmanına danışılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kış İçin Güzellik Önerisi
Kış İçin Güzellik Önerileri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
gobek-eritme-yollari-ve-diyeti
Göbek Eritme Yolları ve Diyeti

Kapat