Hamilelikte Diyet, Zayıflama, Beslenme

Hamilelikte Diyet, Zayıflama, Beslenme
5 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 2.888 kez okundu.

Hamilelikte Diyet, Zayıflama, Beslenme

Sağlıklı beslenme, her insanın dikkat etmesi gereken en önemli konudur. Sağlığımız açısından yediklerimize ve içtiklerimize azami özen göstermeliyiz. Özellikle hamile olan bayanların beslenmeleri hem kendi salıkları açısından hem de bebek açısından büyük önem arz etmektedir. Hamilelik dönemlerinde beslenme kuralları bulunmaktadır. Normal beslenme türlerine göre daha sağlıklı ve bebek açısından çok önemli olan gıdalar tüketilmelidir. Gelişi güzel beslenmeler hamilelik dönemlerinde bebeğe ciddi zararlar verebilir. Uzmanlara göre hamilelik dönemlerinde beslenme yeteri kadar olmadığı takdirde, anne karnında bulunan bebekte sağlık açısından tehlike altında olmaktadır. Bu sebeple beslenmenin yeteri kadar olmadığı zamanlar, uzmanların önerecekleri diyetler ile beslenme takviyeleri yapılabilir.

Hamilelikte diyet, zayıflama, beslenme gibi konular en önemli gündem maddeleri olmaktadır. En çok kilo alındığı dönem olan hamilelikte, tüketilen gıdaların vitamin değerlerine ve anne karnında bulunan bebek için ne kadar faydalığı olduğuna bakılmalıdır. Rahat bir hamilelik döneminin ardından dünyaya gelen bebeğinde sağlıklı olması çok önemlidir. Bu sebeple tüketilen gıdaların ne kadar faydalı veya zararlı olduğuna dikkat etmelisiniz.

Anne karnında bulunan bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için ayrıca tüketilmesi gereken gıdalara da özellikle dikkat edilmelidir. Bilinçli bir hamilelik dönemi için doktorunuzdan mutlaka beslenme tavsiyeleri almalısınız. Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise sigara ve alkoldür. Bu dönemlerde asla tüketilmemesi gereklidir. Günlük olarak A, D ve C vitaminleri mutlaka tüketilmelidir. Bu dönemlerde 9 ile 12 kg alabilmek doğal olarak görülmektedir. Nadir zamanlarda ise 15 kg normal olarak görülmektedir. Bu kiloların haricin de aşırı olarak kilo almak, sağlığınız açısından zararlıdır. Hamile olduğunuz için sürekli yemek, beslenme anlamına gelmemektedir. Sürekli gıda tüketmek yerine sağlıklı olarak gıda tüketmek hem kendi sağlığınız açısından hem de bebeğiniz açısından faydalı olacaktır.

Proteinler 

Hamilelik ve diyet planında bulunması gereken en önemli besin kaynakları arasından ilk 10 besinden bir tanesi de proteinlerdir. Proteinler sayesinde siz ve bebeğinizin kas ve hücre gelişimleri olumlu etkilenecek ve daha sağlıklı bir bedene sahip olacaksınız. En iyi protein kaynakları arasında yumurta ve tavuk gelmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Göz Altı Morlukları
Göz Altı Morlukları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
gece makyajı
Gece Boyu Kalıcı Makyaj Yapmanın 4 Sırrı

Kapat