Hamilelikte Düzenli Beslenme Önerileri

Hamilelikte Düzenli Beslenme Önerileri
5 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 2.518 kez okundu.

Hamilelikte Düzenli Beslenme Önerileri

Hamilelikte anne son derece hassas olmaktadır.  Bu anlamda ise bebeğinin sağlığı için hareketlerin dikkat etmeli ağır kaldırmamalı gibi fiziksel olarak dikkat ederken aynı zamanda da beslenmesine son derece önem göstermesi gerekmektedir. Özellikle bu hamilelik döneminizi en iyi şekilde değerlendirmeli ve oluşabilecek sorunlara karşı önceden hazırlıklı olmalısınız. Bu yüzden bu dönemlerde beslenmenize çok dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte düzenli beslenme önerileri arasında yer alan vitamin ve mineral alımı önemli yer tutmaktadır. Anne ne kadar sağlıklı beslenirse,  bebek de aynı ölçüde beslenmiş olacaktır. Bebek anneden beslendiği içinde anne hem kendini besleyip hem de bebeğini beslediği düşünüldüğünde almış olduğu gıdalara dikkat etmesi son derece önemlidir. Gebelik öncesinde ve gebelik döneminde folik asit alımına dikkat edilmesi gerekir. Folik asit en fazla yeşil yapraklı besinlerde yer aldığı için bol bol yeşillik tüketmeye dikkat edilmesi gerekir. Annenin aç kalmaması ve öğün atlamaması gerekir. Hem öğün hem de ara öğünlerine dikkat etmesi gerekir. Bebeğin kemik gelişiminde önemli yere sahip olan kalsiyum alımına özen göstermek gerekir.

Ara öğün olarak bir kâse yoğurt tüketimi hem bebeğin kemik gelişimi açısından hem de annenin kemikleri ve dişleri açısından önemlidir. Bu dönemde gebelikte kalsiyum alımına dikkat edilmediği takdirde bebek anne var olan kalsiyumu alırken anneye bir şey kalmayacağı için diş çürümeleri yaşanmaktadır. Yoğurt tüketmediğiniz zamanlarda iki bardak süt veya iki kibrit kutusu büyüklüğünde peynir tüketmenizde fayda vardır. Aynı zamanda protein alımına et tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Gün içerisinde ceviz, fındık, badem, kuru üzüm tüketimi de önemlidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye hazır gıdalardan uzak durmaya ve günlük en az 2 litre su tüketimine dikkat edilmeye özen gösterilmelidir.  Balık, kuru fasulye, nohut,  mercimek, haşlama yumurta ve bol bol meyve tüketimine gerekli hassasiyeti göstermek gerekmektedir. Amaç fazla besin almaktan ziyade dengeli beslenmek olmalıdır. Aşırı yemek yemek annenin gereksiz yere fazladan kilo almasından başka bir işe yaramaz. Önemli olan dengeli beslenmek ve doğru besinleri tüketmek olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Gözleri Büyük Gösteren Makyaj Nasıl Yapılır5
Gözleri büyük gösteren makyaj nasıl yapılır

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kilo-alma-yollari
Kilo Alma Yolları

Kapat