Hamilelikte Folik Asit İçeren Besinler

Hamilelikte Folik Asit İçeren Besinler
21 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.777 kez okundu.

Folik asit, yeni hücre üretimi için gereklidir. Özellikle hamilelik döneminde, bebeğin gelişimini sürdürebilmesi için anne adaylarına folik asit takviyesi almaları tavsiye edilir. Hamile bayanlar genellikle Omega3 tabletleri tercih etseler de, folik asit içeren besinler ile de aynı katkıyı sağlamak mümkün. Bir B vitamini çeşidi olan folik asitte hamile bayanlar için önerilen günlük alınması gereken miktar 600 mcg’dir. Folik asit dediğimizde aklımıza ilk gelen balıklar olsa da, bu takviyeyi alabilmek için tüketebileceğiniz daha birçok farklı besin de bulunuyor. Bu besinler arasında doğal folik asit kaynağı olan besinlerin yanı sıra folat açısından zengin besinler de yer almaktadır. Peki, nedir onlar?

  • Mercimek: En kuvvetli folik asit kaynaklarından biri olan mercimeğin hamilelik döneminde bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Hamilelik döneminde günde 1 kase mercimek yediğinizde, almanız gereken folik asit miktarının yarısından fazlasını almış olursunuz. Yavaş sindirilen karbonhidratlar yönünden zengin bir besin olan mercimek, aynı zamanda lif ve demir kaynağıdır.
  • Kuşkonmaz: Türkiye’de değeri yeni yeni değeri anlaşılmaya başlanan kuşkonmaz da folik asit içeren besinler arasında yer alıyor. 1 kasesinde 80 mcg folik asit bulunan kuşkonmazı, öğle yemeklerinizde ya da akşam yemeklerinizde tüketebilirsiniz.
  • Brokoli: Günde 1 kase brokoli yediğinizde, günlük almanız gereken folik asit miktarının çeyreği kadarını karşılamış olursunuz. Bunun yanında mineraller yönünden de oldukça zengin bir sebze olan brokoli, tüm bunların yanında aynı zamanda C vitamini kaynağıdır ve hamilelik döneminde mutlaka tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Yumurta: Yumurtanın protein kaynağı olduğunu hepimiz biliyorduk ama folik asit kaynağı da olduğunu biliyor muydunuz? Sabahları kahvaltıda yediğiniz 2 adet haşlanmış yumurta ile 50 mcg folik asit almış olursunuz. Ancak bu besini tüketirken kolesterol konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir.
  • Ayçekirdeği: Birçok faydası bulunan ay çekirdeği,  aynı zamanda folik asit içeren besinler arasında da yer almaktadır. 1 avuç yediğinizde yaklaşık olarak 85 mcg folik asit almış olursunuz. Ancak kilo kontrolü açısından, yağlı bir besin olan ay çiçeğinin tüketimi konusunda dikkatli olmanızda ve günde 1 avuçtan daha fazla tüketmenizde yarar var.
  • Portakal, Mandalina gibi Narenciye Meyveler: Portakal ve mandalina gibi meyveler de folik asit içeren besinler arasında yerini alıyor. 1 büyük boy portakal yediğinizde hamilelik döneminde, günlük ihtiyacınızın %20’sini karşılamış olursunuz…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
guzellik
Siğillere Ne İyi Gelir ?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kahvaltının Diyet Yapan Kişiler İçin Önemi
Kahvaltının Diyet Yapan Kişiler İçin Önemi

Kapat