Hamur İşi Yemeklerden Neden Uzak Durmalıyız?

Hamur İşi Yemeklerden Neden Uzak Durmalıyız?
21 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.469 kez okundu.

Hamur İşi Yemeklerden Neden Uzak Durmalıyız?

Hamur işi yemekler, kültürümüz ve günlük alışkanlıklarımız sebebiyle hayatımızda büyük yer kaplar. Günlerde, yemeklerde, iftarlarda misafirlere sunulan yiyeceklerden çoğu hamur işi yemeklerdir. Sağlığımıza nasıl düşman olduğunu bilmeden sadece anlık verdiği tadın büyüsüne kapılarak kendimize büyük bir kötülük yapmış oluruz. Peki, hamur işi yemeklerden neden uzak durmalıyız?

Hamur işi yemekler yapılırken, içine koyulan tuz, yağ sağlığımız açısından iyi değildir. Diyelim ki bir gün hamur işi yediniz ve normal hayatınıza devam ettiniz. Sandığınızın aksine yediğiniz hamur işi sadece mideye gönderilip sindirilmez. İçindeki yağ, tuz ve karbonhidrat zamanla vücutta birikir ve yağlanmaya sebep olur. Hamur işi yemeye devam ettikçe vücudunuzdaki yağ oranı artar ve kilo alırsınız.

Eğer buna bir son vermezseniz, kilo alımı hızlıca devam eder. Fazla kilo, hareket etme ve nefes almada zorluk çekmenize neden olur ve hamur işi sevdanızdan hala vazgeçmediyseniz bir süre sonra günlük işlerinizi bile yapmakta zorlanırsınız. Özellikle yediğiniz hamur işi yemekler yağda kızartılmış ise, sağlığınıza verdiği zarar iki kat artacaktır. Kullanılan yağ çeşidi doymuş yağ ve trans yağlardan biriyse vücutta kolesterol yükselmesi ve damar tıkanıklığı görülebilir. Hamur işi yemeklerde sağlığınızı etkileyen sadece yağlar değildir. Karbonhidrat alımının artması kandaki şeker oranını yükseltir ve diyabet hastalığının başlamasına sebep olur.

Vücudun gerek duyduğu miktarda karbonhidrat ve yağ alımı, yani günlük 120 gram karbonhidrat ve 50 gram yağ alınmalıdır. Hamur işi yemeklerin içinde tuz da vardır. Tuz vücuda ihtiyacı olan miktardan fazla alınırsa ve alınmaya devam ederse tansiyon hastalığı başlar hatta kalp krizine kadar gidebilir. Günlük alınması gereken tuz miktarı 5 gramdır. Hamur işi yemekle gelen hastalıklar ve kiloyla birlikte, sosyal hayatınız da dengesini kaybedecektir. Kilo alımıyla eski kıyafetleriniz üzerinize olmayınca ve hastalıklarınız sebebiyle psikolojiniz de bozulmaya başlayacaktır. Bedenini sevmemek, pesimistlik hatta depresyon ve ilerisine kadar gidebilecek psikolojik rahatsızlıklara sahip olmanız, severek yediğiniz hamur işi yemekler sebebiyle olacaktır.

Uzun yıllar sağlıklı yaşamak için olabildiğince yağdan ve tuzdan uzak durmak gereklidir. Ne kadar severek hazırlasanız ve yeseniz de, hamur işi yemekleri hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımıza kötü etki eden yemeklerdir. Bu sebeple, hamur işi yemeklerden uzak durmalı ve protein açısından zengin yiyeceklere yönelmeliyiz. Hamur işi yemeyi bıraktıktan bir süre sonra, diğer etmenlere de dikkat ettiğiniz sürece sağlıklı bir hayata adım atmış olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
yagli-ciltler-icin-evde-maske-yapimi
Yağlı Ciltler İçin Evde Maske Yapımı

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır
Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kapat