Hassas Cilt Bakımı için Öneriler

Hassas Cilt Bakımı için Öneriler
4 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 3.879 kez okundu.

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

  • Cilt bakımı hepimiz için çok önemli ama hassas cilt bakımı yapmak çok dikkat isteyen bir iştir. Cildinizde meydana gelecek en ufak olayda alerjik durumlar kendini gösterebilir ve istenmeyen kızarıklıklar ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden hassas cilt bakımı yaparken önünüze gelen cilt bakım ürününü ve güzellik maskesini kullanmamalısınız.  Şimdi sizlere hassas cilt bakımı için öneriler sunarak yardımcı olmaya çalışacağım.
  • Eğer hassas cilde sahipseniz aşırı soğuktan, sıcaktan ve ani hava değişimlerinden kaçınmanız gerekiyor. Yemek yerken acılı ürünler tüketmeyin. Güneşe mecbur olmadıkça çıkmayın, ayrıca stresten en çok uzak durması gerekenler de sizlersiniz. Allontin hassas ciltlerin tahriş oranını ve kızarma ihtimalini azaltır, at kestanesinin içerisinde yeteri miktarda bulunmaktadır. Hassas ciltte kaşıntı ihtimali fazladır, bu da yaralara yol açabilir. Papatya yağı kullanarak cildinizdeki renk değişikliğini ve kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Badem yağını herkes kullanabilir ama hassas ciltler için önemi daha büyüktür, cildi yumuşatıp tahriş oranını azaltır.
  • Hassas cilt bakımı için en önemli nokta seçtiğiniz makyaj ürünlerinin cilt tipinize uygun ve kaliteli olması gerektiğidir. Yoğun kimyasal içeren ürünler size ciddi zararlar verebilir, bu yüzden doğal içerikli ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Parfüm sizin için çok zararlı, bu yüzden kullandığınız ürünlerin kokusuz olmasına özen gösterin. Parfüm almadan önce de cildinizin bir bölümünde deneyin, kızarıklığa yol açmıyorsa öyle kullanın. Ayrıca parfümü çok yakından sıkmayın, hatta mümkünse cildinize değil sadece kıyafetlerinize az miktarda sıkın, yani derinize parfüm temas etmesin.
  • Bayanlar özellikle her akşam makyaj temizliği yapar, bu yüzden cilt temizliği yaparken zeytinyağı gibi doğal ürünleri tercih ederek cildinizin harap olmasını engelleyebilirsiniz.
  • Her yaptığınız bakımdan sonra cildinizde kızarıklık oluşuyorsa o yöntemi tekrar denemeyin, sürekli cildiniz kızarıyorsa yeşil çay içebilirsiniz. Ayrıca yeşil çayı soğutarak teninize sürüp kızarıklıkları azaltabilirsiniz.
  • Bazı kişiler cildi çok yağlı olduğu için sabun kullanır, sabunlar cildi kurutsa da bazıları kimyasal içerikli olduğu için cildi tahriş edebilir. Hassas cilde sahip kişilerin buğday içerikli sabun kullanması daha faydalı olacaktır.
  • Tabi, olay sadece yüzeysel bakımla ilgili değildir, beslenmenize dikkat etmezseniz bütün vücudunuzda alerji faaliyet gösterebilir. Bu yüzden öncelikle bir uzmana görünerek kendinize zararlı besinleri öğrenerek onları yemeyin, size zarar vermeyen mevsimsel gıdalar ile beslenmeye çalışın.
  • Hassas cilt bakımı için maske önerimiz; yarım muzu ezerek üzerine 1 yemek kaşığı süt ve sütün yarısı kadar balı ilave ederek iyice karıştırın. Yüzünüze sürdüğünüz maskeyi 15 dakika kadar bekleyin ve yavaş hareketler ile yıkayarak yüzünüzü temizleyin. Yüz temizliği için sert malzemeler kullanmayın, elinizle temizlemeniz daha iyi olacaktır.
  • Bir diğer maskemiz için 3 yemek kaşığı nar suyu, 1 yemek kaşığı badem yağı ve polen tozunu karıştırarak yüzünüze sürün. Aynı şekilde 15 dakika beklettikten sonra dikkatlice yüzünüzü temizleyin.
  • Hassas cilde sahip kişilerdenseniz asit içeren alkol ve benzeri ürünlerden uzak durmalısınız. Bunun nedeni de bu içecekler cildi daha da hassas duruma getirerek tahriş olma ihtimalini artırmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
800-ve-900-Kalorilik-Diyet-Listesi
800 ve 900 Kalorilik Diyet

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
orumcek-agi-estetigi-fiyat
Örümcek Ağı Estetiği Nedir?

Kapat