Hızlı Kilo Almanın Nedenleri

Hızlı Kilo Almanın Nedenleri
1 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.906 kez okundu.

Hızlı Kilo Almanın Nedenleri

Hızlı kilo alma, vücuda alınan enerjinin harcanan enerjiden çok daha fazla olmasıyla olur. Hızlı kilo almanın nedenleri kişinin beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişir. Yüksek kalorili besinlerin çok miktarda ve sıklıkla tüketilmesi hızlı kilo alınmasına neden olur.

Yüksek kalorili besinler kuru yemişler, kuru meyveler, fast food türü besinler, yağ içeriği yüksek besinlerdir. Bu tarz besinlerin sıklıkla tüketilmesi hızlı kilo alınmasına neden olur.

Eğer fast food türü besinleri çok sıklıkla tüketiyorsanız hızlı kilo aldığınız gibi sağlıksız da kilo alırsınız. Bu tür bir beslenme alışkanlığında hızlı bir şekilde istenmeyen bölgesel yağlanmalar olacaktır ve kan parametrelerinde artış gerçekleşecektir.

Hamburger, pizza, kızartmalar gibi fast food ürünlerini sıklıkla tüketmek hızlı kilo alımıyla beraber oldukça fazla sağlık sorununa da sebep olur.

Yağ oranı yüksek, fast food türü yiyecekleri sıklıkla yemenin yanı sıra düzensiz beslenme de hızlı kilo almanın sebeplerindendir. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği gibi ana öğünlerinizde yüksek kalorili besinleri tüketmek hızlı kilo almanıza sebep olur.

Ayrıca ara öğünlerde de kalorisi yüksek çikolata, şeker, cips gibi atıştırmalıklar da hızlı kilo almanıza sebep olur. Ara öğünlerde hacmi küçük enerjisi büyük kuru yemişler, kuru meyveler ve tatlılar gibi seçimler yapmak size çok daha hızlı kilo aldırır. Besin değeri düşük, yağ ve şeker içeriği yüksek tüm yiyecekler hızlı kilo alınmasına sebep olmaktadır.

Beslenme düzeni protein ve karbonhidrat dengesini koruyacak şekilde oluşturulmamışsa kişinin kilo alma hızı artacaktır. Hamur işi, patates gibi karbonhidrat değerleri yüksek besinlerin de sıklıkla tüketilmesi hızlı kilo alınmasına sebebiyet vermektedir.

Beslenme alışkanlıklarının dışında hipotiroid, şeker gibi hastalıklar ve kortizonlu ilaçların kullanımı da hızlı kilo alma nedenleri arasındadır. Tiroit bezinin çalışmadığı durumlarda vücut hızlıca kilo almaktadır.

Bu tarz hastalık durumlarında kişinin beslenme alışkanlığı kilo alma hızına çok fazla etki etmeyeceği için kişinin doktor yardımıyla hastalığını kontrol altına alarak kilo almayı durdurması mümkündür.

Gündelik yaşamda kişinin yaşayacağı sıkıntı, stres de beslenme alışkanlıklarını etkileyeceği için kişinin hızlı kilo almasına sebebiyet verebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
dogal-guzellik-tuyolari
Doğal Güzellik Tüyoları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
goz-makyaji-trendleri
2016 Göz Makyajı Trendleri

Kapat