İftar İçin Sağlık İpuçları

İftar İçin Sağlık İpuçları
12 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.844 kez okundu.

İftar İçin Sağlık İpuçları

Ramazan ayı boyunca vücut akşama kadar açlık çektiği için sindirim sistemine iftarda çok yüklenmemek gerekiyor. Sizlere iftarda sağlıklı beslenme konusunda yardımcı olabilecek kendi uyguladığım alışkanlıkları listeleyeceğim.

1-Orucu açarken üç adet hurma ya da üç adet zeytin yemek hazmı kolaylaştırır.
2-Yemeğe başlamadan önce bir bardak ılık su içmek metabolizmayı hızlandırır.
3-Bir kâse çorba içmek sindirime yardımcı olur. Ramazan ayında özellikle tarhana çorbası çok meşhurdur, faydası da sayılamayacak kadar fazladır. Her gün mutlaka tarhana çorbası içerim. İçinde çeşitli lifler barındırdığı için tansiyon, şeker gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Kalorisi de düşüktür.
4-Çorbadan sonra 20 dakika dinlenip ana yemeğe geçmek tokluk hissini algılamamıza yardımcı olur.
5-Yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, ağırlıklı olarak sebze yemeği yemeliyiz. Dondurulmuş gıdalardan uzak durulmalı, metabolizmayı hızlandırmak için kırmızı pul biber kullanılmalı.
6-Yoğurt ve salata yerine ayran, kefir, hoşaf, komposto gibi sıvı gıdalar alınabilir. Tatlı krizini azaltmak için sütlü tatlılar, meyve ve taze sıkılmış meyve suları, dondurma, tahin helvası tercih edilebilir.
7-Çok çeşit yemek yenmesi zehirli toksinlere neden olur. Bunu önlemek için aşırı tatlı, tuzlu, ekşi yemeklerin hepsi karıştırılmamalıdır.
8-Tam tahıllı buğday ekmeği yenilmesi tok tutmaya yardımcı olur. Bir kâse tarhana çorbası içilmesi de bir dilim ekmekle aynı kaloriyi veriyor.
9-Yemekten sonra 1 saat mide dinlendirilmeli, ardından 45 dakikalık yürüyüş yapılması sindirime yardımcı olur.
10-Bol su alınması vücudun su kaybını önler. Günlük 2. 5 litre su içilmesi sağlık açısından önemlidir. Suyu sıvı içeceklerden de karşılayabiliriz. Bitki çayı içmek susuzluğu giderdiği gibi sindirime de yardımcı olur.
11-Kola, hazır satılan meyve suları, gazoz, enerji içeceği gibi içeceklerden uzak durulmalı. Bunlardaki asit ve katkı maddeleri kanser, şeker, gastrit gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır.
12-Uyku düzenimize dikkat etmeli, sıcaktan korunmak için duş almalıyız. En az 8 saatlik uyku uyuyarak sindirimi de düzenlemiş oluruz.
13-Sinir, stres, öfke, kavga, tartışma gibi negatif durumlardan uzak durmalı, pozitif olmaya çalışılmalıdır.

Sağlıklı ve hayırlı ramazanlar geçirmeniz dileğiyle…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
ev-yapimi-sac-maskesi-tarifleri
Ev Yapımı Saç Maskeleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kış Aylarında Spor Ve Beslenme
Kış Aylarında Spor Ve Beslenme

Kapat