İftarda Yediklerimizin Önemi

İftarda Yediklerimizin Önemi
9 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.416 kez okundu.

İftarda Yediklerimizin Önemi

Ramazan Ayının gelmesiyle zengin Türk mutfağımızın çeşitlerini İftar sofralarımızda yaşatacağımız; ailelerimiz, komşularımız, arkadaşlarımızla bitlikte bereketli sofralarımızı paylaşacağımız bir ay var önümüzde.

Her ne kadar İftar sofrası denince akla bol çeşitli menülerimiz gelse de, olası sağlık problemlerini önlemek için bu seçimlere daha dikkat etmek gerekiyor. Özellikle Ramazan Ayı bu sene de yaz ayında yaşanacağı için sağlıklı beslenme ve bol bol sıvı alınması daha da önem arz ediyor.

Bu ay bütün gün aç ve susuz kaldığımız için metabolizmamız her zamankine göre daha fazla yavaşlayacaktır. Bu sebeple iftarda mideye aşırı yükleme yapılması kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine sebep olacaktır. Diyabet, reflü, tansiyon gibi rahatsızlıklarınız var ise doktorunuza danışmadan oruç tutulması rahatsızlıklarınızı tetikleyecektir. Bu sebeple özellikle bu rahatsızlıklara sahip hastalar daha da dikkatli olmalıdır. Sağlıklı bir bünyede bile çeşitli mide rahatsızlıklarının yaşanmaması için iftarda yediklerimizin sırası, miktarı, ısısı ve zaman aralığı çok önemlidir.

Öncelikle orucumuzu ılık bir suyla açmaya dikkat etmeli, böylece olası mide ağrılarına bir önlem alarak iftar yemeğimize geçiş yapabiliriz. İftar yemeğine genellikle çok sıcak olmayan ılık bir çorba ile başlamakta fayda var. Ana yemeğe geçmeden önce en az 15 dakika ara verilmeli, ana yemek için aşırı yağlı gıdalardan kaçınmalıyız. Haşlanmış et ve sebzeler, fırın ya da ızgara yemekleri, salatalar ve yoğurt eşliğinde hazırlanmış bir iftar sofrası tercih etmeliyiz. Özellikle tatlının yemeğin hemen üzerine yenmemesine dikkat etmeli, yemekten en az iki saat sonra hafif bir tatlı ya da meyve tüketebiliriz. Bu süreçte sıvı almayı da ihmal etmemeliyiz.

İftardan sonra mideyi rahatlatmak için çeşitli bitki çayları tüketebilir, yemekten sonra 1 saat yürüyüşe çıkarak yediklerimizi daha rahat sindirebiliriz.

İftarda tüketilen gıdaların fazla ve çeşitli olması sadece sağlığımız için zararlı olmamakla birlikte, aşırı israfa da sebep olacaktır. Hazırlanan yemeklerin ziyan olmaması için, aşırı israftan kaçınmalı, gereksiz tüketime sebebiyet verilmemelidir. Özellikle bu mübarek ayda ihtiyacı olan insanlarla da iftar sofralarımızı paylaşarak Ramazan ayının bereketini bu şekilde hissetmeli ve yaşamlıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
lavanta-yaginin-saca-faydalari
Lavanta Yağının Saça Faydaları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
dogal-epilasyon-yontemleri
Doğal Epilasyon Yöntemleri Nelerdir

Kapat