İğneli Epilasyon Yöntemi ve Zararları

İğneli Epilasyon Yöntemi ve Zararları
10 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 4.317 kez okundu.

İğneli Epilasyon Nedir Zararları Nelerdir

 • İğneli epilasyon, lazer tekniğinin çıkmasının ardından biraz geri kalmış gibi görünse de hala büyük bir çoğunluk bu eski yöntemi denemeye devam etmektedir. Lazer epilasyon, tüyleri kalın olan kişilerin tercih ettiği bir teknik haline gelmiştir. Tüyleri ince, sarı, turuncu renkte olan kişiler iğne epilasyon yolu ile tedaviyi tercih etmektedirler. Lazer epilasyonun tercih nedenlerinden biri de seanslar arasındaki süre uzundur, bu aralıkta vücut dinlenir, seans süresi diğer yöntemlere göre çok kısadır. Ayrıca ülkemizde iğne fobisi olduğu için lazer yöntemi daha çekici gelebilmektedir.
 • İğneli epilasyonda tüylerin diplerine düşük voltajda elektrik verilerek tüyler yakılır. İğnenin boyu dikkatli seçilmeli ve yapan kişinin mutlaka profesyonel olması gerekir. Aksi takdirde yapılan tedavi esnasından ve sonrası çok ağrılı bir süreç yaşanabilir. Özellikle iğneli epilasyonu yapacak olan doktor ya da hemşire mutlaka daha önce bu işi yapmış olması gerekmektedir.
 • Bu epilasyon yönteminde ilk seans çok kısa yapılacak hastanın vücudunun iğne darbelerine alışması ve acı hissetmemesi sağlanır. İğneli epilasyon yeni teknikler sayesinde ağrı ihtimali azalıyor, çünkü tüylere verilen akım belirli aralıklar ile veriliyor, bu sayede acı hissi azalıyor.
 • Birçoğunuz fiyatını merak ediyor ama kaç dakikalık seansa girerseniz ücret buna göre değişiyor. Kimi vücutta uygulama için 2 saat harcanırken kimisinde 3 saat harcanabiliyor. İğneli epilasyonda ilk seans ile ikinci seans arası 10 gün sürebilirken diğer seanslara geçiş süresi 1 aya kadar uzayabiliyor. Her seansta saat artığı için vücudun daha çok dinlenmeye ihtiyacı oluyor.
 • Bu tedavi yöntemini kullanacak olan kişilerin gelmeden önce farklı epilasyon yolları ile tüylerini aldırmamış olması gerekiyor. Epilasyon nedeni ile tüylerin kökleri yıpranıyor, bu nedenle daha ağır tedaviler fazla zararlar verebiliyor.
 • İğneli epilasyon kimlere zararlıdır?
 • Kanser hastalarına,
 • Şeker hastalarına,
 • Demir tozu ve metallere karşı alerjisi olan kişilere,
 • Koyu benler ve lekeleri olan kişilere,
 • Keloid rahatsızlıkları olanlara bu tedavinin uygulanması zararlıdır.
 • Bazı doktorların açıklamalarına göre iğneli epilasyon doğru kişiler tarafından yapılmazsa kişiye ciddi zararlar veriyor. Ciltlerde yanık izleri ve lekeleri bırakabiliyor. Tedavi için kullanılan iğnelerin kişiye özel olarak seçilmesi ve dezenfekte edilmesi gerekiyor. Başka birinin tedavisinde kullanılacak olan iğnenin farklı kişilerde ciddi zararlara neden olabileceği biliniyor. Bu yüzden uzmanlar iğneli epilasyon yerine lazer epilasyonun en gelişmiş yöntemlerini tercih etmelerini öneriyorlar.
 • Ayrıca operasyondan sonra tedavi edilen bölgeye herhangi bir şekilde mikrop bulaşmamalıdır. Güneşten uzak durulmalı, güneş kremi kullanılmalı ve yara kapatıcı merhemlerden kullanılmalıdır. Eğer tedaviden sonra belirli yaralar, iğne izleri kabuk bağladıysa sakın koparmayın, bırakın kendiliğinden dökülsünler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Seylan-Diyeti-ile-Ayda-9-Kilo-Zayiflama
Seylan Diyeti ile Ayda 9 Kilo Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sigil-tedavisi-ve-cesitleri
Siğil Tedavisi ve Çeşitleri

Kapat