İshal Hakkında

İshal Hakkında
27 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.493 kez okundu.

İshal Hakkında

Dünya üzerinde yaşayan canlılar, yaşamsal faaliyetlerini düzenli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bitkiler yaşamlarını fotosentez ile devam ettirirken, hayvanlar ve biz insanlar enerjimizi yediğimiz besinleri sindirerek sağlarız. Bazen de sindirim ve dışkılama da problemler yaşayabiliriz, bunlardan biri ishaldir. İshal , gün içerisinde normalden daha sık ve sıvı dışkılama şeklinde  görülür ve insan vücudunda ciddi bir su kaybına sebep olabilir.

İshal olan bir kişinin kalın bağırsağındaki su emilimi az gerçekleştiği için dışkı sulu olur ve vücut su kaybeder. Su ile birlikte vücuda gerekli olan en önemli temel mineraller (elektrolitler), sodyum ve potasyum da kaybedilir. İshalin sebebi viral enfeksiyonlar ya da bakteriyel toksinler olabileceği gibi daha ciddi rahatsızlıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Genellikle sağlıklı olan bir kişi viral enfeksiyon ya da bakteriyel sebeplerden ishal olduysa, bol su içmeye dikkat ederek, sık öğünler şeklinde  ama az miktarlarda yağsız yemekler yiyerek, muz, elma püresi, haşlanmış patates, limon suyu, zencefil, soda, kızarmış ekmek, beyaz pirinç, sade makarna ya da erişte, haşlanmış yumurta vb. tüketerek birkaç  günde iyileşebilir. Rahatsızlığı olan kişiler özellikle süt ve süt ürünleri, aşırı lif içeren sebze ve meyvelerden, yağlı ve  kızarmış gıdalardan, baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Birkaç  günden uzun süren rahatsızlık durumlarında muhakkak doktora başvurulmalıdır. Bazen ishalin sebebi kolera, dizanteri, botulizm, crohn hastalığı gibi daha ciddi durumlar da olabilir. Özellikle az gelişmiş ülkelere ziyarette bulunanlar, birkaç  günden uzun süren ishal rahatsızlıklarında doktora görünmelidirler.

Çocuklarda ve bebeklerde ishale dikkat edilmelidir. Özellikle bir yaşın altında, ishalden sonra beslenmesi kesilen, kusan ve çok su kaybeden bebeklerde  ishal rahatsızlığı tehlikelidir. Yaşlılarda da birkaç günü geçen ishal muhakkak kontrol ettirilmelidir. Kanlı ishal rahatsızlıklarında, iki haftadan uzun süren ishallerde yine doktora başvurulmalı, yiyecek hazırlayan kişiler, hastanelerde çalışanlar, çocuk bölümlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde ve kalabalık ortamlarda çalışanlar ishal durumunda hem kendilerine hem de etraflarındaki insanlara karşı daha dikkatli olmalı, hijyenlerine özen göstermeli ve birkaç  günden uzun süren rahatsızlıklarında muhakkak bir doktora görünmelidirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
35-yas-cilt-bakimi-nasil-yapilir
35 Yaş Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Su Diyeti İle 15 Günde 12 Kilo Verin
Su Diyeti İle 15 Günde 12 Kilo Verin

Kapat