İshal Neden Olur ve İshale Ne İyi Gelir?

İshal Neden Olur ve İshale Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 4.650 kez okundu.
 • Her insanın hayatı boyunca onlarca belki de yüzlerce kez karşılaştıkları ishal neden olur, tedavi etmek için ne yapmalıyız, ishale ne iyi gelir gibi soruları sizlere yanıtlamaya çalışacağız.

İshal Neden Olur

 • İshal olma nedenleri arasında bilinen ilk şey, enfeksiyondur. Yani, yediğiniz, içtiğiniz gıdalardan dolayı bağırsaklara bulaşan bir bakteri ishale neden olur. Sindirim sistemlerimizi olumsuz etkileyecek besinler tüketmek, sıvı oranının fazla olması gibi durumlarda ishal oluruz.
 • Bazı kişilerin belirli ilaçlara, bitkilere alerjisi olabilir, bu gibi durumlarda sık sık ishale yakalanabilirsiniz. Kabız olduğunuz zamanlarda müshil oranını çok kaçırırsanız ishal olabilirsiniz. Tiroid bezlerimizin gereğinde fazla aktif olması, sürekli ve fazla alkol tüketimi, şeker hastalığı, kansere yakalanılan durumlarda, aşırı radyasyona maruz kalındığı zamanlarda da ishal oluşabilir.

İshalin Belirtileri Nelerdir

 • İshalin belirtilerini az çok biliyorsunuz, ilk olarak midenizde bir gurultu ve ağrı hissetmeye başlarsınız, kimi zaman bu sancılar aşırı derecede artabilir.
 • Sürekli idrar yapma ihtiyacı hissediyorsanız bu da başka bir belirtisidir. Mideniz bulanıyor ve kusuyorsanız, ishal ihtimaliniz yüksek demektir.
 • Bazı ishaller çok kuvvetli olur, bir gün boyunca ateşiniz düşmez, sürekli kusmak zorunda kalırsınız. Bu gibi belirtilerde acilen doktora başvurarak tahlil yaptırmanız gerekmektedir.

İshale Ne İyi Gelir

 • İshal, bağırsak hareketlerinin hızlanması ile birlikte meydana gelen bir olaydır ve siz de bu durumu yavaşlatabilen gıdalar tüketmelisiniz. Yalnız, işe yaramadı diye, sizlere önerdiğimiz her şeyi peş peşe denemeyin. İshale iyi gelir ama sonrasında kabız olarak daha kötü sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. tost makinesinde kızartılmış bir dilim ekmek, haşlanmış patates, demli bir duble çay, muz ve bir tatlı kaşığı Türk kahvesi ishale iyi gelir.
 • İshal konusunda en fazla yapılan yanlış su içmenin azaltılmasıdır. Aslında bu dönemde vücut çok fazla su kaybettiğinden normalden daha fazlasına ihtiyaç duyar. Eğer gerekli suyu tüketmezseniz daha halsiz olursunuz ve farklı hastalıklara yakalanabilirsiniz.
 • İshale bir şeylerin iyi gelmesini istiyorsanız bazı besinleri de yememelisiniz. Öncelikle mümkün olduğunca acı biber yemeyin, tatlandırıcı kullanmayın, yağlı gıdalardan uzak durun, aşırı derecede kafein ve alkol barındıran her şeyden uzak durun.
 • Bildiğimiz çayın ishale iyi geldiğiniz söylemiştik, papatya çayı da hem sağlığa hem de ishale iyi gelen içecekler arasındadır. Normal günde 5-6 saat uyuyorsanız, ishal olduğunda 7-8 saat uyumaya çalışın.
 • Yaban Mersini Çayı, vücuttaki suyu tutma gibi bir özelliğe sahip olduğu için ishalle mücadelede etkili yöntemlerden biridir.
 • İshal konusunda en çok merak edilen sorular hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık, aklınıza takılanları yorum bölümünden sorabilirsiniz. İshale iyi gelen yiyecekler, bitkiler ve içecekler listesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Matwork Pilates İle Zayıflama
Matwork Pilates İle Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Bitkisel Yağları Kullanarak Kalıcı Bronzluk
Bitkisel Yağları Kullanarak Kalıcı Bronzluk

Kapat