İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshale İyi Gelen Yiyecekler
13 Mart 2016 tarihinde eklendi, 2.140 kez okundu.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

Doğal yiyeceklere ulaşmak konusunda akla karayı seçtiğimiz son yıllarda vücudumuzun dengesini bozan yiyecekler gıda zehirlenmesi yaşamamıza yol açabilir. Böyle durumlarda kusarak ya da ishal yoluyla gıdaların etkisi çıkışa geçer. Vücudun su kaybettiği bu durumda bol bol sıvı tüketmeli ve kaybedilen sıvının yerine ulaşmasını sağlamak gerekir. İshal durumu sebebi ne olursa olsun rahatsız edici ve zor bir durumdur. Özellikle işte ya da okulda olduğunuz zamanlarda başınıza geldiyse oldukça zor durumda kalabilirsiniz. Ancak her problemin bir çözümü olduğu gibi ishali de geçiren yöntemler vardır.

İshale iyi gelen yiyecekler arasında en bilinenleri, kola, demli çay ve leblebi tozudur. Ayriyeten soda limon da vücuda iyi etkiler yaratabildiğinden tercih edilir. Ancak içer içmez kesmezler, belli bir süre geçmesi gerekir. Türk kahvesi ve limon ikilisi de ishali kısa surede kesen içeceklerdendir. Pilav yiyerek ishalin kesilmesi de denenmiş yöntemlerden biridir. Düşük lifli gıdalar tüketmeniz ishali kesecektir. Patates ve muz bu açıdan çok uygundur. Ayrıca kuru ekmek de tercih edilen bir yöntemdir.

İshal 3 günden fazla sürüyorsa ve kusma ile birlikte devam ediyorsa hemen bir hekime başvurmak gerekir. Gıda zehirlenmesi ya da üşütme nedeniyle olan ishaller kısa surede geçmekle birlikte uzun süre geçmediği durumlar özellikle küçük çocuklarda ciddi sorunlar yaşatabilir. O yüzden vakit kaybetmeden bir doktora başvurarak önemlinizi almalısınız.

 İshale iyi gelen içecekler ise: Limon suyu, Türk kahvesi, portakal ve mandalina suyu, zencefil çayı, demli çay, papatya çayı, şekersiz kola ve pirinç suyudur. Bu içeceklerden Türk kahvesi ve çay dışkıyı katı bir hale getirerek vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Şekersiz kola ise bağırsakları daha iyi çalıştırmaktadır. Papatya çayı da bağırsaklarımızda oluşan iltihaplanmayı önleyerek ishale karşı etkili olmaktadır.

İshale iyi gelen bitkiler ise: kuru yaban mersini, papatya, altın mühür bitkisi, ahududu yaprağı, yaban mersini, karnıyarık otu ve zencefil ishale karşı etkili olan bitkilerdir.

Sizlerde ishal sorunu yaşıyorsanız sık sık bu besinleri ve içecekleri kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
guzellik-iksiri-elma-sirkesi
Güzellik İksiri Elma Sirkesi

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
unlu-isvec-diyeti-ile-hizli-kilo-verme
Ünlü İsveç Diyeti ile Hızlı Kilo Verme

Kapat