Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler
13 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.831 kez okundu.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Birçok insanın sorunu kabızlık başa gelmeden bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Bu durumu yaşayan insanlar günlük hayatta ekstradan stres yaşarlar ve hemoroit yani basur problemi de varsa hayat kaliteleri ciddi oranda düşer. Kabızlık, beslenme ile yakından alakalıdır.

Toplum olarak sıkça karşılaşılan bir sorun olan kabızlık en çok su içmemek neticesinde ortaya çıkar. Peki, kabızlığa iyi gelen yiyecekler var mıdır varsa hangileridir bilginiz var mı? Öncelikle günlük besin listenizde lifli gıdalara bol bol yer vererek bağırsak hareketlerinizin artmasını sağlamalı, rezene, sinameki gibi bitki çaylarını tüketmelisiniz. Zeytinyağı, kayısı, mandalina, portakal, elma, üzüm, incir, ıspanak gibi besinler kabızlığa iyi gelmektedir. Süt ile birlikte tüketilen kayısının da bu sorunu kısa sürede çözdüğü bilinmektedir.

Sağlıklı ve normal bir insanın günde 1 kere dışkı çıkartması gerekir. Gün aşırı dışkılamak da normal sayılır ancak 3 günden fazla süren ve kronikleşen kabızlık ise normal bir durum değildir. Yeteri kadar sıvı tüketmiyorsanız kabızlık sorunu yaşamanız mümkündür, ayrıca bu durum hemoroidi de beraberinde getirir ve sorunu yaşayanlar için hayat çekilmez hale gelir. Sebze yemeklerinden ıspanak ve pırasa da içerdikleri liflerle tuvalete çıkmaya yardımcı olan besinlerdir. Çok fazla çay tüketimi ve katı gıda tüketimi kabızlık yapar. Erik gibi meyveler ise bu sorunu azaltmaya yardımcı olur. Ailede kabızlık problemi varsa beslenme şeklini değiştirmek gerekir.

Kabızlığa İyi Gelen Diğer Yiyeceklerde Şu şekilde

Ispanak ve lahana: Bu iki besinde mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Hazmı kolaylaştırdığı için büyük oranda da kabızlığın önüne geçmektedir. Yemeklerde kullanabileceğiniz gibi çiğ olarak da tüketebilirsiniz. İçerisinde barındırdığı değerler sayesinde de iyi bir lif kaynağı olan ıspanak ve lahana kaynatılıp bal ile tatlandırılarak tüketildiğinde pekliği önlüyor.

Pırasa: Kabızlık sorununda etkili olan bir diğer besinde pirinçsiz ve zeytinyağlı olarak pişirilen pırasadır. Kabızlık da olduğu kadar bağırsak florasını düzene sokmada da oldukça etkilidir.

Zeytinyağı: Zeytinyağı sayesinde hazmı kolaylaşacak ve bununla kullanılan besinler bağırsaklar tarafından çok daha iyi emileceğinden dolayı çok daha düzenli çalışacak ve kabızlığın önüne geçilecektir.

Sizler kabızlık sorunu yaşıyorsanız bu besinleri tercih edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
salatalik-gozlere-ne-gibi-faydalar-saglar
Salatalık Gözlere Ne Gibi Faydalar Sağlar

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
unlulerin-bilinmeyen-diyet-sirlari
Ünlülerin Bilinmeyen Diyet Sırları

Kapat