Kadınlara Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kadınlara Sağlıklı Beslenme Önerileri
15 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.902 kez okundu.

Kadınlara Sağlıklı Beslenme için Öneriler

  •    Kadınların günlük yaşamda alması gereken vitaminleri karşıladıkları takdirde sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürebiliyorlar. Özellikle yaz aylarında kilo vermek için birçok besini tüketmeyen bayanlar gerekli vitaminleri alamadıkları için sağlıkları olumsuz yönde etkileniyor. Sağlı bir yaşam için kadınlara sağlıklı beslenme önerileri;
  •    Kadınların kilo vermeye çalıştıkları zamanlarda B vitamini içeren besinler ve folik asit ihtiva eden gıdalara tüketmedikleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde birçok bayanın kısa boylu olmasındaki büyük etkenlerden biri de folik asit içeren besinleri tüketmemelerinden kaynaklanır. Folik asit, büyümeyi desteklediği gibi, gebelik dönemindeki kansızlığa ve kalp hastalıklarına da yararlı olduğu bilinmektedir.
  •    Bayanların günlük yaş aralıklarına göre almaları gereken folik asit miktarları; 10-24 yaş aralığında 1250-1500 miligram, 50 yaşından sonraki bayanlar için 1500 miligram, normal şartlarda günlük alınması gereken miktar ise 400 miligramdır. Folik asit ihtiva eden besinler; beyaz ve esmer ekmek, tavuk eti, dana ve koyun eti, brokoli, marul, maydanoz, alabalık, fıstık ve üzümdür.
  •    Kemik erimesi rahatsızlığı genelde bayanlarda görülür, bunun sebebi de zamanında kalsiyumun yeterli miktarda alınmamasından kaynaklanmaktadır. Gelişme çağında(13-19) yeterli miktarda kalsiyum alınmazsa hem kemikler gelişmez hem de genel sağlık düzeninde de istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir. Bütün her yerde C vitamininin öneminden bahsedilir, vücut aldığı kalsiyumu randımanlı kullanabilmesi için C vitamini ile birlikte D vitamini de mutlaka alınmalıdır.
  •    D vitamini bulunan besinler; som, ringa ve ton balığı, süt, sardalyedir. Güneş ışığı sayesinde de D vitamini alınmaktadır ama abartılmaması gerekmektedir. C vitamini içeren besinler; birçok meyvede ve yeşil sebzelerde mevcuttur, domates, kivi, portakal, patatesi gibi gıdalardan bu vitaminleri alabiliriz.
  •    Birçok kişi vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri haplar ya da farklı ilaçlar ile karşılamaya çalışmaktadır. Doğal besinlerden alınacak vitaminler daha yararlıdır, ilaç almak zorunda olan kişilerde mutlaka uzman bir doktordan tavsiye aldıktan sonra uygun miktarlarda kullanarak bu vitaminleri almaları gerekmektedir. Etraftan duyulan bilgiler ile kullanılan haplar yüzünden birçok kişi kötü sonuçlar ile karşılaşmaktadırlar. Bu yüzden her duyduğumuz ilacı ve hapı içmemiz gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
İshale İyi Gelen Yiyecekler
İshale İyi Gelen Yiyecekler

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sac-uzatan-evde-yapilan-maskeler
Saç Uzatan Evde Yapılan Maskeler

Kapat