Kahvaltının Diyet Yapan Kişiler İçin Önemi

Kahvaltının Diyet Yapan Kişiler İçin Önemi
3 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.083 kez okundu.

Kahvaltının Diyet Yapan Kişiler İçin Önemi
Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Birçok araştırmacıya göre kahvaltı, günün en önemli öğünü olmakla birlikte uyandıktan sonra en geç bir saat içinde yapılması gereken, gün içindeki zindeliğimizi koruyan ve enerjiye ihtiyacımız olduğu an enerji veren bir öğündür. Bu yüzden hayatımızda 
kahvaltının önemi çok büyüktür. Kahvaltı hakkında ünlü şairimiz Cemal Süreyya şöyle demiştir: Yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem, ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı. Görülüyor ki kahvaltı hem ünlü şairlerimizin dizelerine, hem de halkımızın günlük hayatına mutluluk ve keyif verici bir öğün olarak yansımıştır. 

Kahvaltının önemi Anonim tarafından yazılan şu sözler le de anlatılabilir: Kahvaltı, güneşten önce uyanmak. Aceleyle yenen kuru çörek ve bir bardak sıcak çaydır kahvaltı… Verilen örneklerde de görüldüğü gibi insanımızın, yaşantımızın ve hayatımızdaki daha birçok şeyin içine işleyen bir öğün olan kahvaltı, ayrıca bir “keyif imgesi” haline gelmiştir. Birçok şairimizin ve yazarımızın dediklerine göre kahvaltı, gün doğarken, insanın da güne doğmasıdır. İnsanın karnını doyururken, ruhunu ve nefsini de doyurmasıdır. Kahvaltı, her gün yaptığımız hayata yeniden doğuştur aslında. Kahvaltının önemi sadece bir denemeyle anlatılmaz. Onu anlamak, yaşamı öğrenmek gerekir.

Kahvaltı yapmak, bir sanattır. Her sabah yemeği kahvaltı olmaz. Kahvaltı olması için yemek yerken ayrıca mekandakilerin birbirleriyle fikir alışverişi yapmaları, sohbet yapmaları gerekir. İşte buna da kahvaltı denir. Zaten kahvaltının önemi bir denemeyle anlatılmaz. Anlatılan bir yemek varsa o kahvaltı olmaz. Bir kahvaltı için de çok bir şeye gerek yok. Birkaç dostunuz, çay ve siz… Bu üçlü bile güne doğarken sizi mutlu edecek etmenlerden biridir. Orhan Kemal’in de dediği gibi: “Bir gün çay içelim seninle; çaylar benden, manzara senden olsun.” Birçok şairin de dediğinden yola çıkılarak Kahvaltı, neredeyse günün en önemli en derin, en duygusal anıdır.

Bu açıdan kahvaltının önemi hakkındaki şeyler, yadsınamaz bir gerçektir. Kahvaltı, bir yaşam tarzıdır. Kahvaltıyı nasıl ettiğiniz sizin hayatınızı ve kişiliğinizi gözler önüne serer. Özetleyecek olursak; kahvaltı sandığımız kadar sıradan, basit ve normal bir öğün değildir. Ayrıca kahvaltı esnasında çevrenizde bulunan insanlar sayesinde kahvaltınız paha biçilemeyecek bir keyif halini alır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
cay-icmenin-faydalari-nelerdir
Çay İçmenin Faydaları Nelerdir ?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Güzel Bir Cilt İçin Ne Yapmalı
Güzel Bir Cilt İçin Ne Yapmalı?

Kapat