Kahvaltının Önemi

Kahvaltının Önemi
28 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.853 kez okundu.

Kahvaltının Önemi

Kahvaltı her zaman günün en önemli öğünü olarak bilinmektedir. İnsan vücudu uyurken bile sürekli olarak çalışmaya devam eder. Akşam yemeğimiz ile kahvaltı öğünümüz arasında ortalama 12 saatlik bir zaman dilimi vardır. Bu süre içinde vücudumuz bütün besin ögelerinin tamamını kullanır. Yani yeni uyandığımız zaman vücudumuz tüm besin ögelerinden arınmış durumdadır. Kahvaltı öğünü yapılmadığı zaman vücudumuz enerji üretemez. Kahvaltının önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. İnsanlardaki odaklanamama, dikkat dağınıklığı, düşük enerji gibi sorunların birçoğu kahvaltı öğününün yapılmasından kaynaklanır.

Vücutsal fonksiyonlar için kahvaltı öğünü çok önemlidir. Kahvaltıda tükettiğimiz besinler protein açısından oldukça zengindir. Düzenli bir kahvaltı öğünü oturtmak, kan şekerimizi de düzene sokacaktır. Dengeli bir kahvaltı günlük enerjinin yaklaşık dörtte birini karşılamaktadır. Bu enerjinin vücutta oluşmaması durumunda, vücutsal fonksiyonlar da yerine gelemeyebilir.

Kahvaltı öğünü atlandığı zaman vücut aynı şekilde bir sonraki öğünde de besin alamayacağını düşünür. Gelecek öğünde tüketilen besinleri yağa dönüştürerek depolayacaktır. Bu da vücutta yağ birikiminin artmasına sebep olacağı için birçok problemi beraberinde getirecektir. Özellikle çocuklarda kahvaltı çok önemlidir. Çocukları öğrenmeye hazırlayan, öğrenmenin getireceği zorluklara karşı hazırlayan öğün kahvaltıdır. Kahvaltı öğününün çocuklarda atlanması demek, zihinsel fonksiyonların düşmesi anlamına gelir. Kahvaltıdaki protein, mineral, karbonhidrat gibi besin ögelerinin alınamaması bağışıklık sistemini de zayıflatmaktadır. Kahvaltı yapmayan çocuklarda karın ağrısı, açlık hissi gibi sorunlar sık sık görülmektedir.

Peki kahvaltı neden önemli,  diğer öğünlerden farkı ne?

Günün ilk öğünü kahvaltıdır ve kahvaltının önemi yüksek olarak bir çok sağlık uzmanı tarafından da her fırsatta vurgulanmaktadır. Özellikle çocuklarınız için kahvaltının önemi yüksektir. Gece uykunuzun 8-12 saat olduğunu düşünürsek bu kadar saatten sonra bünye öğlen yemeğine kadar dayanamayabilir bu yüzden sabah kahvaltısı güne iyi başlamak ve dinç olmak için önemlidir.Açlığın öğrenme üzerinde ki etkisini de göz önünde bulunduracak olursak sabah kahvaltı yapmak gereklidir.

Çocuklarınız için sağlıklı bir kahvaltı için  neleri tercih edebilirsiniz.

1 tane beyaz peynirli kepekli tost + taze sıkılmış meyve suyu

1 bardak süt + 1 yumurta + 1 dilim peynir + 1 dilim ekmek

Peynirli omlet + 5 tane zeytin + 1 dilim ekmek

Kaşar peynirli tost + 1 tatlı kaşığı bal

Ev yapımı peynirli çörek + süt

Süt + meyve + yulaf ezmesi karışımı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Yüzde Oluşan Lekeler Nasıl Geçer
Yüzde Oluşan Lekeler Nasıl Geçer?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Cilt Renginize En Uygun Fondöten Seçimi Nasıl Yapılmalı
Cilt Renginize En Uygun Fondöten Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kapat