Kalp Krizi Nedenleri

Kalp Krizi Nedenleri
21 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.301 kez okundu.

Kalp-Krizi-Nedenleri

Kış Aylarında Kalp Krizi

  •    Dünyada her yıl birçok insan kalp krizi nedeni ile hayatını kaybediyor. Kalp krizi nedenleri arasında yaz aylarındaki sıcaklıkların çok etkili olduğu düşünülse de kış aylarındaki kalp krizi oranı yaz aylarına göre 3 kat fazladır.
  •    Kış aylarında solunum yolları enfeksiyonu çok fazladır ve normal zamana göre daha fazla yağlı yiyecekler tüketiriz. Yazın çok sıcak olduğu için hafif şeyler yeriz, kışın ise kalorili yiyecekleri artırırız. Kışın güneşli hava azdır, bu yüzden kapalı alanları çok kullanırız ve bu da bazı kişilerde strese yol açarak kalp krizi riskini artırır.
  •    Kış aylarında damarlar soğuktan daralır, bu yüzden de tansiyon riski artar. Soğuk Havalarda vücudumuz kendi ısısını korumak için cilt bölümüne az kan yollar, bu durumda damarlar büzüşür ve tansiyon yükselmeye başlar, bu durumda beraberinde kalp krizi riskini getirir.
  •    Yapılan araştırmalara göre kalp krizi sabahları daha çok görülüyor, bunun nedeni, kan akışındaki değişiklik, tansiyon ve hormonsal değişikliklerden kaynaklanır. Kış aylarında sabahları acil bir yere gitmeye çalışanar, evini ya da arabasını silmeye çalışanlarda kalp krizinin çok fazla görüldüğü gözlemlenmiştir.
  •    Kış aylarında kendimizce bir takım önlemler almalıyız, mesela karda yürüyoruz ve çok zorlanıyoruz, mümkün olduğu kadar yavaş hareket ederek kendimizi zorlamamamız gerekiyor.
  •     Yazın su kayıpları için gerekli önlemleri alıyoruz ve kışında aynı şekilde önlem almalıyız, fazla yağlı yememeye dikkat edeceğiz ve enfeksiyonlara karşı direncimizi koruyacak besinler tüketeceğiz.
  •     Kışın dışarı çıkarken yün çoraplardan giyin, atkı, bere gibi sıcak tutan aksesuarları unutmayın, kalorili gıdaları azaltın, soğukta spor yapmayın, tansiyon ya da kalp hastası iseniz ilaçlarınızı kesinlikle yanınızdan ayırmamalısınız.
  •    Eğer yürürken, merdiven çıkarken çok yoruluyor ve göğüs ağrısı hissediyorsanız bu birçok hastalığın habercisi olabilir, bu yüzden hemen doktora giderek göğüs ağrısı nedenini araştırtmanız gerekiyor. Her ağrıda doktor mı gidilir diye düşünmeyin, ihmal edeceğiniz ya da gözden kaçıracağınız ufak bir ayrıntının geri dönüşü olmayabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Miha Bodytech Antrenmanı İle Zayıflama
Miha Bodytech Antrenmanı İle Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
misir-puskulu-cayi-ile-zayiflama
Mısır Püskülü Çayı Zayıflatır Mı?

Kapat