Kalp Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Kalp Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler
16 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.462 kez okundu.

Kalp Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Kan basınç sistemine sahip bütün canlılar için en önemli organların başında şüphesiz kalp gelmekte. Öyle ki mucize şekilde her an durmaksızın çalışan bu organ en ufak bir rahatsızlıkta yaşam kalitemizi inanılmaz düşürüyor. Eğer kalıtsal bir hastalıkla doğmadıysanız kalbinizi korumak küçük bilgiler ile mümkün. Her şeyin başında öncelikle yapılması gereken bir kardiyolog tarafından yapılacak kapsamlı bir kontrol. Bu sizin izlemeniz gereken yol konusunda yol haritanızı çiviyor. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar gösteriyor ki kalp ve damar hastalıkları birbirini etkileyen temel faktörler. Yani zincirin halkaları gibi kalbinizi korumak için damarlarınızı da korumanız gerekiyor.

Damar hastalıklarını kalp için önemli kılan olası bir tıkanıklık ya da tam kapasite çalışmayan bir damar kalbin pompaladığı kanı ya da basınç etkisini düşürerek daha hızlı veya daha yavaş çalışmasına sebep olabiliyor. Uzmanlar uyarıyor; Sadece tıkanıklık değil damar genişlemesi varis gibi sorunlarda kalbinizi tehdit eden unsurlardan.

Yemek seçiminizde köklü bir değişim kalbiniz için altın anahtar görevi görecek. Bilim insanları balık yemenin ve balık yağının damarların hassasiyetlerini korumaları için önemli olduklarının altını çiziyorlar. Öğünlerinize özellikle akşam yemeklerinizde tercih edeceğiniz balık rahat bir uyku uyumanızı yanı sıra kilo vermenizde de etkili olacaktır. Kalp düşmanları listesinde hatırlanacağı gibi fazla kilo ilk sırayı almakta. Vücutta oluşan fazla kilo damarların sıkışmasını ve kalbin yeterli basınç yapamamasına sebep oluyor. Vücuttun kan ulaşamayan bölgeleri beyne ilettikleri kan oksijen yetersizliği sinyalleri ise kalbin daha çok yorulmasına ve daha çabuk yıpranmasına sebep oluyor. Zira Oksijen kanımızda taşınarak bedenimizin her bölgesine ulaştırılıyor.

Yine kalp sağlığı için bir önemli nokta sebze ve meyve odaklı beslenmeye özen göstermeniz olacaktır. Fakat tatlı meyveleri çok fazla tüketmek vücudunuzda biriken şeker oranını yükseltebilir 100 gramdan fazla olmamak koşulu ile her gün bir miktar meyve yemeniz kilo vermenize ve damarlarınız üzerinde oluşan basıncı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kalıtsal olarak ve sonra dan olmak koşulu ile Hipertansiyon kalbi tehdit eden hastalıklardan biri. Damar iç yüzeyinde oluşturduğu pürüzler ile kanın ilerleyişini etkiliyor. Kalbin yapmış olduğu yüksek basınç zamanla o bozuklukların yırtılmasına giden yolun habercisi olabiliyor. Böyle durumlarda kalbiniz yüksek çarpıntı ile senkronizasyon sorunları yaşayabiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Limon
Limonun Saça Faydaları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sonbaharda-sac-bakimi
Sonbaharda Saç Bakımı

Kapat