Karaciğeri En Çok Yoran Gıda…

Karaciğeri En Çok Yoran Gıda…
5 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 2.151 kez okundu.

Beslenmemize çok dikkat etmemiz gerektiği gerçeği, gün geçtikçe  yapılan araştırmalar ile de kanıtlanmaktadır. Hatta öneminin de arttığı bu son yıllarda karaciğer üzerinde ki incelemeler ve tüketilen gıdalar ile olan tetkikler sonucunda, karaciğere iyi gelen veya karaciğeri yoran gıdalar tespit edilmiştir.

Bilindiği üzere alkol uzun yıllardan beri karaciğeri en çok yoran gıda olarak kabul edilmişti. Fakat yapılan son araştırmalara göre, alkol içen kişiler ile gün içinde yüksek orada karbonhidrat tüketen insanlar arasındaki farklar incelendi. Bu incelemeye göre karbonhidratın, karaciğeri çok fazla yorduğu ortaya çıktı.Hatta bu etki alkolün karaciğer üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerden daha fazla çıktı.

Araştırma dahilinde patates, makarna, beyaz ekmek inceleme kapsamına alındı ve böylece içerik bakımından karbonhidratlar kategorisinde olan bu gıdaların fazla tüketilmesi, vücutta olumsuz etkiler bıraktığı bilinmekle beraber, sık tüketim dahilinde karaciğer de ciddi anlamda bir yorulma meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra vücutta şişlik, kilo alma, yağlanma gibi etkilerde zaten aşikardır.

Patates ve beyaz ekmek tüketiminin çok olduğu ülkemizde toplumda görülen kilo alma sebebinin nedeni de karbonhidrat tüketiminin çok olmasıdır. Özellikle patatesin içerisinde bulunan  gama glutamil transpeptidaz etkisi ile vücutta bir çok hasar da meydana gelmektedir.

Özellikle tok tuttuğu için tercih edilen karbonhidrat içerikli gıdalar, ucuz ve pratik olarak elde edilip, tüketildiği için bir çok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir.

Bu yüzden doktorlar, karbonhidrat içerikli gıdaların az tüketilmesi gerektiğini ve vücutta bir çok faydalı besinin içerisinde de karbonhidrat miktarının az da olsa bulunduğunu söylemektedirler. Karbonhidrat alımının da bu yüzden ölçülü olması gerektiği de gerekmektedir.

Bu ve bunun gibi gıdaların bilinçsiz tüketimi sonucunda kalp rahatsızlıkları, diyabet sorunu gibi sıkıntılı rahatsızlıklar belirmektedir. Bu rahatsızlıklar bir anda meydana gelmediği ortadadır fakat ağırlıklı olarak karbonhidrat içerikli gıdalar tüketen insanların, yediği gıdaları eritememeleri halinde bu ve bunun gibi olumsuz rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Hypoxi İle Zayıflama
Hypoxi İle Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kakao-cilt
Kakaonun Cilde Mucizevi Etkisi

Kapat