Kaygı Bozukluğu Nedir ?

Kaygı Bozukluğu Nedir ?
30 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 1.313 kez okundu.

Kaygı elbetteki yaşamın normal bir parçasıdır Herkes yaşamları ile ilgili, gelecekleri ile ilgili sınav, sağlık, iş, okul, para, aile ve çocuk gibi konulardaki bir takım sıkıntılar birçok insanı kaygılandırabilir. Bu tür kaygılar esasen sorunlar karşısında daha hızlı düşünüp daha hızlı kararlar almamız açısından tetikleyici konumundadır ve çoğu zaman baş edilebilir düzeydedir. Tıbbi adı “Yaygın Anksiyete Bozukluğu” olan kaygı bozukluğu, insanların sürekli ve aşırı olarak konuda da uzaklaşmış bir şekilde endişe duymasıdır. Kaygı bozukluğu hastalığına sahip kişiler aşırı Endişe duyarlar ve bu durum günlük yaşamlarını olumsuz etkiler.

Her türlü durumda olabilecek en kötü ihtimali düşünürler ve her şey kendi denetimlerinin dışında gerçekleşir. Geri dönmek mümkün değildir. Kaygı bozukluğunda, kaygı konusu genel olarak iş, aile, para, sağlık ve gelecek ile ilgilidir. Kontrol dışında Olan endişe durumu en az altı ay sürer ve hemen hemen her gün kendini hissettirerek gün boyu devam eder. Her yüz kişinin 5 ya da 6’sı yaşamlarının herhangi bir bölümünde bu rahatsızlıkla baş etmek zorunda kalabilirler.

Peki, kaygı bozukluğu denilen rahatsızlığın belirtileri nelerdir ve nasıl oluşur? Ortada bir neden yokken veya olsa bile konuya göre uygunsuz ve aşırı olan, kontrol edilemez durumdaki endişe en sık rastlanan belirtidir. Yorgunluk, dikkat bozukluğu, en küçük sese bile irkilme, uykusuzluk ve sık sık uyanma gibi önemli belirtileri vardır. Bu kişiler çevreleri tarafından aşırı evhamlı, paranoyak olarak tanımlanırlar Bu belirtilere sanki fiziksel bir hastalıkla baş etme gibi kendini gösteren belirtilerde vardır. Bu belirtiler arasında yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı, yutma güçlüğü, titreme, seğirme, terleme, tahammülsüzlük, mide bulantısı vb. vardır.

Stres kaygı bozukluğunun oluşmasında en önemli etmenlerdendir. Hastalar fiziksel belirtilerden dolayı psikiyatrilere değilde farklı doktorlara başvurduklarından doğru tanı süreci gecikmektedir. Etkili tedavi için psikiyatri uzmanlarına başvurulmalıdır. Uzmanın görüşleri çerçevesinde verilen ilaçlar kullanılmalı ve tedaviye düzenli bir şekilde devam edilmelidir.

-Rahatlamaya çalışın.
-Alkol, nikotin ve kafein tüketimini azaltın.
-Düzenli olarak egzersiz yapın.
-Uykunuza dikkat edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
el-peelingi-ne-ise-yarar
El Peelingi Ne İşe Yarar

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
bakımlı-görünme-3
Basit Bakımlı Görünme Yolları

Kapat