Kilo Aldırmayan ve Aldıran Gıdalar

Kilo Aldırmayan ve Aldıran Gıdalar
14 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.580 kez okundu.

kilo-aldırmayan-ve-aldıran-gıdalar-2

Günümüz de kilo problemi hemen hemen her kişi de bulunmakta olup, görülen bir sağlık sorunudur. Bu sorunu çözümlemek için sürekli yenilenen ve önerilen diyetler tavsiye edilmiş olup, insanlar tarafından belirli bir günde başlanarak ertesi gün sona erdiği için kilo vermek yerine kilo alımı gerçekleşir. Bu diyetleri denemek yerine yediğiniz yiyeceklerin kalorilerini hesaplayarak yerseniz kilo verimi kendiliğinden gerçekleştirmektedir. Yediklerinizin kalorilerine dikkat ettiğiniz de miktarlarını da azaltarak yediğiniz de kilo vermemeniz imkansız hale gelir. Ayrıca sağlık için de faydalı olan yarım saat ve 45 dakikalık yürüyüşleri de gerçekleştirdiğiniz zaman kilo vermeniz kaçınılmaz olur. Yemek tüketiminin fazlası her zaman size ve sağlığınıza olumsuz yönde etkilediğini herkes bilmektedir. Çok yemek midenizi büyüterek metabolizmanızı yavaşlatır. Bununla birlikte sağlıksız yaşam ve hastalıklar gün yüzüne çıkmaktadır.

kilo-aldırmayan-ve-aldıran-gıdalar-3

Zayıflıktan ve kilo alamamaktan şikayetçi olan kişiler mutlaka bir dahiliye uzmanına görünmesi gerekmektedir. Çünkü zayıflık ve kilo alamama probleminin altın da yatan sebep ciddi bir sorun olabilir. Her kişinin boy ve cinsiyetine kıyasla kilo oranının uyması gerekmektedir. Kilo normal indeks değerinin altına indiğinde ya da bu değere hiçbir şekil de çıkamadığında zayıf bağışıklık sistemi, sürekli halsizlik, kas yetersizliği, güçsüzlük ve fiziksel gelişimde aksaklıklar görülebilmektedir.

Boyunuza ve cinsinize göre sahip olmanız gereken kilo değeri vücut kütle endeksi olarak bilinen oran ile aşağı yukarı tespit edilebilmektedir.
Bu endeks şu şekilde hesaplanır

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) = Sahip olduğunuz kilo(kg) / Boy uzunluğunun karesi (m)
İdeal Kilo = Ulaşılmak istenen VKİ değeri x Boy uzunluğunun karesi

VKİ nin belli bir değer aralıklarında olması istenir bu ise şu şekildedir.
18,5 ve altı- Zayıf
18,5-24,9- Normal
25-29,9- Fazla kilolu
30-40- Obez
40 ve üzeri- Aşırı obez

Bu hesaplamalara göre ideal kilonuza ulaşmanız için bol bol su tüketimi ve porsiyonlarınızı azaltabilirsiniz. Spor ve yürüyüşü sağlıklı yaşam için hayanızdan eksik etmeyiniz. Bu şekil de sağlık yaşam ve hastalıklar sizden her zaman uzak olur. Sağlıklı yaşam için ideal kilonuza ulaşınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
İsveç Diyeti
İsveç Diyeti İle Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Saçlara Şekil Vermenin Zararsız yolları
Saçlara Şekil Vermenin Zararsız yolları

Kapat