Kilo Verememenin Nedenleri

Kilo Verememenin Nedenleri
11 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.930 kez okundu.

Kilo Verememenin Nedenleri

Fazla kilo çağımızın beklide en büyük sorunlarındandır. Düzensiz ve yetersiz beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik, stres fazla kiloya neden olan etmenlerin başında gelir.

Kilolu olduğunu düşünen her birey mümkün olan en hızlı ve en kolay şekilde kilo vermek amacıyla çoğunlukla da kulaktan dolma bilgilerle çeşitli diyet programları uygulamaya başlamakta, mesnetsiz hazırlanan bu programların büyük bir bölümü başarıya ulaşamamakta ve bilinçsizce hazırlanan diyet programları genelde daha da kötü sonuçlara yol açmaktadır.

Peki, nedir bu Kilo Verememenin Nedenleri?

Öncelikle yapılan ilk hata, hekim ve diyetisyene danışılmadan kendi başına hazırlanan diyet programlarıdır. Oysa her program kişiye özgüdür. Kişinin yaşı, cinsiyeti ve sağlık durumuna göre mutlaka ve mutlaka konunun uzmanı kişilerce planlanmalıdır.

Diğer bir yanlış ise bir an evvel zayıflamak ve fit görünmek uğruna, ayakları yere basan gerçekçi diyetler yerine tamamen hayal ürünü programlara yönelmektir. Bu tip programlar kulağa hoş gelip kısa zaman da olumlu sonuç veriyormuş gibi gözükse de uzun vadede aslında hiçbir işe yaramayan, tam tersi olarak sağlığımızı da tehdit eden programlardır.

Yapılan bir başka yanlış ise sadece aç kalmanın kilo vermeye yeterli olacağı düşüncesidir. Oysaki iyi bir egzersiz programıyla desteklenmeyen diyetin sadece zaman kaybına neden olacağı açıkça ortadadır. Zamana yayılmayan, dengeli beslenme ilkelerine cevap vermeyen diyet programlarının kilo vermek bir kenara dursun, sağlımızda ciddi tahribatlar yapacağı unutulmamalıdır.

Fazla kiloya sebep olabilen altta yatan bir hastalık bulunması
Kilolu kişilerin en çok yaptığı hatalardan bir tanesi de bir doktor yardımı almadan önüne çıkan diyetleri olduğu gibi yapmak ve sağlıklarını riske atmak. Bir diyete başlamadan önce bu uygulama sağlığımı riske atar mı bana yan etkisi olur mu diye düşünmeden yaptığınız diyetler ilerleyen zamanlarda size yarardan çok zarar verecektir.
Bu durumlarda kiloda veremeyebilirsiniz. Bazı kişiler ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum diye yakınmaktadır çoğu kez işte bunun altında aslında bir hastalık yatıyor olabilir. Bu yüzden diyet yapmadan önce mutlaka bir doktor yardımı alın. Kilo sorunundan çok sağlık sorunları yaşamaktan kaçının.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sik-yiyerek-zayiflamak
Sık Yiyerek Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kalp Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler
Kalp Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Kapat