Kilo Vermek İçin Yardımcı Baharatlar

Kilo Vermek İçin Yardımcı Baharatlar
22 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.510 kez okundu.

Kilo Vermek İçin Yardımcı Baharatlar

Yemekleriniz için kullandığınız baharatların kilo vermenizde etkin rol oynadığını biliyor muydunuz? Evet Yanlış duymadınız baharatlar yardımı ile kilo verebilirsiniz. Baharatlar her ne kadar yiyeceklerimizin lezzetini artırmak için kullanılsa da zayıflamamıza da yardımcı oluyor. İşte diyet yapanların tüketmesini önerdiğimiz baharat listesi…

 

Kilo vermek için yardımcı baharatlar listesinde ilk sırada kimyon yer almaktadır. Kimyon denildiği zaman akla kuru baklagiller gelir. Aslında bu çağrışım çok da yanlış sayılmaz. Çünkü kimyon kuru baklagillerin sindirimi sırasında ortaya çıkan gazların yok edilmesinde birebirdir. Her kurubaklagil yemeğine çok yakışır kimyon. Tane kimyon, anason ve ısırgan ile birlikte demlenip çay olarak tüketildiğinde emziren annelerin süt salgılamasını artırıyor. Ayrıca bebekte gaz oluşumunu engelliyor ve bebeğin daha rahat uyumasına katkı sağlıyor.

 

Listemizde ikinci sırayı kırmızı biber alıyor. Kırmızı biberin içerdiği kapsaisin isimli maddenin metabolizmamızı hızlandırdığı ve kilo vermemize yardımcı olduğu biliniyor. Ayrıca kırmızı biberin boşaltım sistemine iyi geldiği düşünülüyor. Kırmızı biber bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığa karşı iyi bir çözüm sağlıyor. Ancak aktif hemoroit sorunu olanların dikkatli olmaları öneriliyor.

 

Bir diğer baharatımız ise tarçın. Tatlılarımızda bolca kullandığımız tarçın aynı zamanda vücudumuzun şekere olan ihtiyacını azaltıyor. Özellikler şeker hastalığı olanların meyvelerin üzerine bir tatlı kaşığı tarçın eklediklerinde metabolizmalarına olumlu etki yapıyor. Çubuk tarçını karanfille birlikte kaynatıp içtiğimizde vücudumuzun şeker isteği en aza indirgeniyor.

 

Kilo vermek için yardımcı baharatlar listesinde sırada kekik bulunuyor. Çok hoş bir kokuya sahip olan kekik, et yemeklerinin vazgeçilmezi halindedir. Kekiğin faydaları olarak mideyi rahatlatıyor. Gaz oluşumunu önlüyor. Kan kolesterolünü düşürücü etkisi vardır. Kekik suyu yemeklerden sonra bir kahve fincanı kadar tüketildiğinde sindirimin kolaylaşmasına ve kan yağlarının azalmasına katkı sağlıyor.

Karanfil, sade olarak çiğnendiğinde ağız mukozasındaki yaraları iyileştirir. Ayrıca ağız sağlığına katkıda bulunur ve ağız kokusunu giderir. Karanfilin bir diğer özelliği ise vücudun şeker ihtiyacını azaltmasıdır. Bu sayede kilo vermenize yardımcı olur.

Bir diğer baharatımız ise zerdeçaldır. Zerdeçal metabolizmayı hızlandırmanın yanında iştahınızı keser ve tatlı ihtiyacınızı azaltır. Bağırsak çalışmalarını hızlandırarak sindirim sistemini düzenler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
dukan-diyeti-hakkinda-her-sey
Dukan Diyeti Listesi ve Seyir Evreleri Nelerdir

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sac-modeli-ile-kisilik-iliskisi
Saç Modeli ile Kişilik İlişkisi

Kapat