Kimyasal Peeling Nedir Zararları Nelerdir

Kimyasal Peeling Nedir Zararları Nelerdir
8 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 20.213 kez okundu.

Kimyasal Peeling Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Kimyasal peeling, adından da anlaşılacağı gibi normal peeling yöntemlerinden farklı olarak uzman doktorlar tarafından kimyasal yollar ile yapılan peeling türüdür. Eğer bu tedaviyi ekonomik amaçla açılmış bir yerde yaptırırsanız bu işlem size yarardan çok zarara neden olacaktır.
 • “Kimyasal peelingin ana amacı” ciltteki ölü tabakaların temizlenerek cilde eski genç görüntüsünü kazandırmaktır. Cildiniz çok hassas ise güneş lekeleri, çil lekeleri, sivilce sonrası izler, derin çizgiler ver yaşlılık belirtisi kırışıklıklar meydana gelmiş olabilir. Kimyasal peeling sayesinde bu sorunlardan kolay şekilde kurtulabilirsiniz ama tabi ki herkesin yaptırması uygun değildir.

Kimyasal peeling zararları en çok kimlere etki eder?

 • Eğer kısa zaman önce yüz için operasyon geçirenlere,
 • işiniz gereği sürekli güneşe maruz kalanlara,
 • açık cilt yaraları ve enfeksiyonları bulunanlara,
 • Alerjisi olanlara,
 • Aşırı sigara içenlere,
 • Hamile veya emziren bayanlara,
 • Radyoterapi görenlere,
 • 6 içinde yapılmış cerrahi her operasyon geçirenlere kimyasal peeling zararlıdır.
 • Kimyasal peeling yaptırmak için çok sıcak zamanlar uygun değildir, bahar ve kış aylarında operasyon daha yararlı olacaktır. Kimyasal peelinge başlamadan 10 gün önce saç boyama gibi işlemler yapılmaması gerekmektedir. Seans süreleri kişiye göre değişmekle birlikte yaklaşık 1 saat sürer. Uygulamak istediğiniz peeling işlemi hafif ise 2 haftada 4 defa ya da ayda 7-8 defa seanslar ile kimyasal peeling işlemi tamamlanır. Bir daha derin bir peeling işlemi olursa seans sayıları yarı yarıya düşmektedir. Çok yoğun kimyasal peeling işlemlerinde ise 1 seans yeterli olmaktadır.
 • Kimyasal peeling işlemini uyguladıktan sonra belirli bir süre dikkatli olmak gerekir. İlk birkaç gün duş alınmaz, sonraki günlerde çok sıcak olmayan su ile duş alınır. 6 ay süresince güneşten uzak durmanız gerekir, illa güneşe çıkmak zorunda kalırsanız yüksek korumaya sahip güneş kremi kullanmanız gerekir. Özellik yaz aylarında, gözlük, şapka ve farklı koruyucu aksesuarlar ile güneş ışınlarını üzerinizden uzak tutmalısınız.
 • Şimdi yukarıdaki peeling çeşitlerini merak ediyorsunuz, hafif, orta ve ağır peeling ne diye düşünüyorsunuz. Şimdi sizlere kimyasal peeling çeşitlerini açıklayacağım.
 • Hafif kimyasal peeling; cilt yüzeyinde oluşan küçük lekeler için uygulanan bir yöntemdir. Cildinizde oluşan sorunlar henüz alt tabakaya ulaşmadığı için uygulanacak bu yöntem sayesinde cilt sorunlarından kolayca kurtulabilirsiniz. Şekerin içinde bulunan glikolik ve süt içindeki laktik asitlerin birleşimi ile oluşan kimyasal yardımı ile peeling işlemi rahatlıkla uygulanabilmektedir.
 • Orta derecede kimyasal peeling; ciltteki kırışıklık ve çizgiler ter bezlerin ve tüylerin bulunduğu alana kadar ilerlemesi nedeni ile uygulanacak bir yöntemdir. Cilt kanserine yakalanmadan önce ortaya çıkabilecek belirtiler başladığından uygulanır. Trikloroasetik ve glikolik birleşimi ile yapılan kimyasal karışım ile tadavi uygulanır. İlk zamanlarda cilt kırmızı renk alır, birkaç gün sonra açılır ve 10 gün içinde cilt eski haline geri döner. Bu dönemde bakteri bulunan ortamlardan uzak durularak cilt temizliğine dikkat etmek gerekir.
 • Derin Kimyasal Peeling; 4 çeşit farklı kimyasalların birleşimi ile yapılan kimyasal peeling yöntemidir. Sivilce sonrası derin izler, lekeler ve kırışıklar için etkili bir yöntemdir. Tedavisi ağır olduğu için lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu ağır peeling işleminden sonra ağrı kesici ilaçlar kullanmak gerekir. Kimyasal yapılan bölgede 15 gün boyunca şişlikler kalır ve 1 aya kadar anca iyileşilir, hatta ciltteki bütün kızarıklıkların gitmesi 90 gün kadar sürebilmektedir. Koyu ten renginiz varsa bu yöntem nedeni ile cildiniz farklı renk alabilir, bu yüzden açık renk tene sahip kişilerin yaptırması uygundur.
 • Buradaki peeling işlemlerini yaptırmaya karar vermeden önce mutlaka doktorunuza gerekli testleri yaptırmanız gerekiyor. Ben doktor değilim ama bu işlem basit yaparım diyenlere itibar etmeyiniz. Yanlış uygulanacak kimyasal bir olay nedeni ile cildiniz eskisinden daha kötü bir hal alabilir, yanık izleri oluşabilir. Bu yüzden fiyatı düşük diye kesinlikle uzman olmayan kişilere yaptırmayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
evde-agda-nasil-yapilir
Evde Ağda Nasıl Yapılır

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Gece Yemek Yemekten Nasıl Kurtulurum
Gece Yemek Yemekten Nasıl Kurtulurum?

Kapat