Kış Aylarında El Bakımı

Kış Aylarında El Bakımı
12 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 2.630 kez okundu.

Kış aylarında cildimiz her zamankinden daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Soğuktan dolayı kuruyan elleriniz de kış aylarında ekstra özen ister. Soğuk hava, kuruyan hava ellerinizi de kurutur. Bu da tırnak kenarlarının kurumasına ve nemsiz görünmesine, tırnakların güçsüzleşmesine ve ellerin pütür pütür olmasına neden olur. Kış aylarında el bakımı için evde yapacağınız uygulamalarla kuruyan eller, tırnak etleri ve kırılan tırnak problemleri ile vedalaşın. Bunun için ilk yapmanız gereken iyi ve yoğun nemlendirici özellikli bir el kremi almak olmalı. Bu kremin çantanızda taşıyabileceğiniz bir boyutta olmasına özen gösterin. Böylece gün içinde ellerinizi nemlendirerek daha fazla kurumalarını da engellemiş olacaksınız.

Ayrıca yaşlılık belirtilerinin kendini ilk gösterdiği yerlerden biri ellerdir. Onu önlemek için de yine bu önerileri uygulayabilirsiniz. Kışın da güneşten korunmanız gerektiğini unutmayın. Bu nedenle kış aylarında evden çıkmadan 30 dakika önce güneş koruyucu özellikli bir el kremi almalısınız. Kış aylarında ciltte oluşabilecek egzamaları önlemek için A ve C vitamini takviyelerine ihtiyacınız olacak. Kış aylarında el bakımı için dikkat etmeniz gereken bir nokta da cildi kurutmayan temizleyiciler kullanmaktır. Bu durumda ilk iş olarak katı sabunları kullanmayı bırakmalısınız. Sıvı sabunlar bu noktada daha iyi bir seçim olacaktır. Çünkü ellerinizi her yıkadığınızda elleriniz nem kaybeder, bir de cildi kurutan bir ürün ile yıkadığınızda elleriniz iki kat daha fazla kuruyacaktır.

El bakımının bir diğer adımı da ellere peeling uygulamaktır. Ölü deriler yalnızca yüzünüzde ya da bacaklarınızda bulunmaz. Tüm vücudunuzun ölü derilerden arınmaya ihtiyacı vardır. El peeling’i olarak kozmetik marketler ve eczanelerde bulabileceğiniz ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca şeker ve bal ile hazırlayacağınız doğal peeling tarifini de kış aylarında el bakımı için uygulayabilirsiniz. Bunlara ek olarak el sağlığınızı korumak için; E vitamini, doğal zeytinyağı, gliserin ve Shea yağı içeren bir doğal el kremi hazırlayabilirsiniz. El bakımı ve kuruyan ellere bir diğer öneri de mutfakta bulaşık yıkarken ya da eliniz suya, sabuna değeceği zaman eldiven kullanmaktır. Soğuk havalarda evden çıkarken eldiven takmayı da unutmayın…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Lazerli Ve Klasik Liposuction (Liposakşın)
Lazerli Ve Klasik Liposuction (Liposakşın)

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
İftarda Yediklerimizin Önemi
İftarda Yediklerimizin Önemi

Kapat