Kışın Hasta Olmamak İçin Gereken Besinler

Kışın Hasta Olmamak İçin Gereken Besinler
28 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.258 kez okundu.

Bağışıklık sistemimiz bizim virüslere karşı direncimizi belirleyen vücut korumamızdır. Bu vücut koruyucuyu oluşturmakta tamamen bizim elimizdedir. Yani biz beslenmemize, psikolojimize ve yaşam kalitemize dikkat edersek atlatamayacağımız kışlar, atlatamayacağımız virüsler ve hatta atlatamayacağımız hastalıklar yoktur.

Kendimize iyi bakmak istiyorsak yapmamız gerekenler aslında çok ama çok basit… Şu an kış ayında olduğumuz için hemen hemen herkes de normal olarak grip belirtileri olmaktadır.

Uzmanlar portakal ve mandalinayı kışın bolca tüketmemiz gerektiğini söylüyorlar. Çünkü içerik olarak C ve A vitaminleri barındıran bu meyveler kışın bağışıklık sisteminizi destekliyor ve günde 3 adet portakal ve 6-7 adet mandalinayı rahatlıkla tüketmeniz dahilinde hem lif hemde şeker alımı açısından mükemmel bir vitamin girişi sağlayabilirsiniz..

Sebze olarak da ıspanak tüketmeniz A ve C vitamini olarak size fayda sağlıyor ve güçlü bir antioksidan olan ıspanak vücuttaki toksit maddeleri atmanıza yardım ediyor.

Bağışıklığınız için beyaz ekmekten uzak durun. Kesinlikle tam buğday kepek ekmeği tüketmeli ve bağışıklık sisteminizin dinç kalması için bu ekmeğin içerisindeki B6, B12 ve diğer B grubu vitaminleri almalısınız. Buğday ekmeğinin içerisinde gerekli olan tahıl ve buğday da  vücudumuz için gerekli olan  lif ihtiyacını ciddi derece de karşılayacaktır.

Yüzlerce yıldır ülkemizde tükettiğimiz bize özgü olan bir besin olan yoğurtta vücudumuza yararlı bakteri ihtiyacını katarak kuvvetli bir probiyotik katkısı sağlamaktadır. Dışarıdan vücudumuza gelecek olan mikroplara karşı koruma oluşturan yoğurt özellikle sindirim sistemimize fayda sağlıyor. Günde 1 kase yoğurt yemek de bağışıklık sistemimizi korumamızı sağlıyor.

Kış ayları için önemli olan bağışıklık durumumuz, beslenme düzenimiz ile kuvvetlenebilir.Hava değişimine, mikroplara ve hastalıklara karşı dirençli durma zorunluluğu hissederken bir yandan da yapmamız gerekenleri uygulamamız gerekmektedir. İşte bu yüzden sizlere verdiğimiz bu tavsiyeleri kış aylarında uygularsanız. Hasta olmadan bu kışı sapasağlam atlatabilir, bahara mutlu ve enerjik girebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
35-yas-cilt-bakimi-nasil-yapilir
35 Yaş Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Karbonhidratları Tamamen Beslenmenizden Çıkartmayın
Karbonhidratları Tamamen Hayatınızdan Çıkartmayın

Kapat