Kışın Kuruyan Ciltler

Kışın Kuruyan Ciltler
5 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 3.077 kez okundu.

Mevsim geçişleri ve özellikle kış aylarında cildimiz her zamankinden daha fazla kurur. Yazın soğuk su ile yıkanmak, daha çok terlendiği için daha çok su içmek, meyveler ile daha çok vitamin takviyesi yapmak ve güneşten korunmak için daha çok krem kullanmak gibi belirgin faktörlere bağlı olarak yaz aylarında cildinizin nem dengesinin her zamankinden daha iyi olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Oysa kış aylarına geldiğimizde, hem soğuğun etkisiyle, hem beslenme düzeninin değişmesiyle hem de daha az su tüketilmesiyle cildin de nemi azalmaya ve kurumaya başlar. Kışın kuruyan bir cildiniz varsa, yüz temizleme ürünleri konusunda daha hassas davranmalısınız. Yüzünüzü katı sabunla yıkamak gibi bir hata yapıyorsanız, hemen jel formda bir ürüne geçiş yapın. Aynı şekilde kurutucu etkili yüz yıkama jelleri ve yüz yıkama köpükleri de cildinize hiç iyi gelmeyecektir.

Cilt Neden Kurur? 

Kışın kuruyan ciltler için, mutlaka ciltteki nem dengesini sağlayacak bir ürün kullanmalarını öneriyoruz. Cildimizin belki de en büyük düşmanı yeterli su tüketilmemesidir. Siz dışarıdan ne takviye yaparsanız yapın; yeterli su tüketmediğinizde hücrelerin yenilenme süreci uzamaktadır. Bu da, hem cildin daha erken yaşlanmasına hem de normalden daha fazla kurumasına neden olur. Oysa yaz- kış demeden her gün en az 2.5 litre su tüketirseniz, kolay kolay cilt kuruma problemi ile karşılaşmayacağınızı da belirtelim. Demek ki, kışın daha canlı görünen ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak için, katı sabunlardan uzak durmak ve bolca su tüketmek gerekiyormuş.

Kışın Kuruyan Ciltler İçin Öneriler

Aldığınız önlemler hala cildinizin kışın soğuktan etkilenmesini engelleyemiyor ve kuruyorsa, o zaman yoğun nemlendirici özellikli kremler kullanmalısınız. Özellikle sıcak duş sonrası cilt, kurumaya oldukça meyillidir. Duştan çıktıktan hemen sonra, daha kurulanmadan nemlendirici uygularsanız, nemi de vücudunuza hapsetmiş olur ve kışın kuruyan cilt problemleri ile çok daha az karşılaşırsınız. Kuruyan bir cildiniz varsa, organik yani doğal bir zeytinyağı ile cildinize yağ takviyesi yapabilir ve yağ bezlerinin uyarılmasını sağlayabilirsiniz.  Kuru cildinizin nem tutmasını ve yumuşacık olmasını istiyorsanız, kolajen ampullerden yardım alabilirsiniz. Bu ampulleri eczanelerde bulabilirsiniz. Ancak uygulama öncesinde cildinizin temizlenmiş ve kirden arınmış olduğundan emin olmalısınız…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
havuc-yagi-sac-uzatirmi-faydalari-nelerdir
Havuç Yağı Saçı Uzatır mı? Saça Faydaları Nelerdir?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
B Vitamini
B Vitamini Nedir, Nerelerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir?

Kapat