Kıvırcık Saçlara Özel Maske Yapım Tarifleri

Kıvırcık Saçlara Özel Maske Yapım Tarifleri
20 Mart 2015 tarihinde eklendi, 5.888 kez okundu.

Kıvırcık saçların bakımı düz saçlara göre zordur. Şimdi bu saçlara özel olarak maske tariflerini sizlere aktarmak istiyorum.

Kıvırcık Saçlar İçin Maske

Saç bakımı özellikle bayanlar için güzelliklerini tamamlayan en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç stilleri, kesimleri ya da saçların bakımı ile ilgili birçok seçenek olmakla birlikte bunların nasıl olacağı kişiden kişiye değişmektedir. Normal düz saçlar aslında %80 oranında daha çok görülmekle birlikte kıvırcık saçlar da özellikle Türkiye’de oldukça sık karşımıza çıkmaktadır.

Kıvırcık saç ile düz saçların bakımı ve şekillendirilmesi de bu konuda oldukça farklılık gösterebilmektedir. Kıvırcık saçların düz saçlara göre birçok olumsuz durumu karşımıza çıkmaktadır. Örneğin yağışlı ya da nemli havalarda düz saçlara şekil vermek oldukça kolay olurken kıvırcık saçları şekillendirmek bir hayli zordur. Hatta kıvırcık saçlara nemli ve yağışlı havalarda şekil vermek imkansızdır diyebiliriz. Ancak tamamen ev yapımı doğal malzemeler kullanarak oldukça zorlu şekil verilen kıvırcık saçlarınıza kolayca şekil verebilir ve saçlarınızı sakinleştirebilirsiniz.

Kıvırcık saçlar için maske hazırlarken ihtiyacınız olan her malzemeyi kolayca bulabileceksiniz ve bu işlem için gereksiz masraf yapma derdinden kurtulacaksınız. Maskeyi hazırlamak için evinizde bulunan zeytinyağından çeyrek su bardağı hazır bulundurunuz. Yaklaşık olarak bir çay bardağı balı da bir kenara koyunuz. Ardından bir adet orta büyüklükte yumurtayı da hazır bulundurduğunuz takdirde maskenizi tamamlamak için artık başka hiçbir malzemeye ihtiyaç duymayacaksınız.

  1. Maske Örneği

Bu maskeyi hazırlarken öncelikli olarak önceden hazırlamış olduğunuz yumurtayı ağzı geniş ve biraz da derin olan bir kaseye kırınız. Ardından hazırlamış olduğunuz çeyrek su bardağı kadar zeytinyağını kırmış olduğunuz yumurtanın üzerine dökerek tamamen karışana kadar bu karışımı çırpınız. Bu karışımı saçlarınızın kök yani dip kısmından başlayarak uçlarına kadar tamamen her yere temas edecek şekilde sürünüz ve saçınızı bir bone ile yaklaşık olarak yarım saat bekletiniz. Eğer bone bulma konusunda sorun yaşıyorsanız ılık bir havlu ile de başınızı sarabilirsiniz. Boneyi takmanızın ardından yarım saat geçtikten sonra boneyi çıkarıp saçınızı ılık suyla güzelce yıkayınız. Bu yıkama işleminin ardından nemlendirici bir şampuan ile saçınızı tekrardan yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Bu maskeyi hazırlarken eğer ki zeytinyağı bulma konusunda sorun yaşıyorsanız zeytinyağına alternatif olabilecek badem yağını ya da susam yağını da kullanarak maske hazırlama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

  1. Maske Örneği

Bal kullanılarak hazırlanan bu maskeyi hazırlama aşamasında öncelikli olarak yapacağınız işlem yaklaşık olarak 1 litre kadar ılık suyu hazır bulundurmanızdır. 1 litre ılık suyunuzu hazırladıktan sonra yaklaşık olarak bir çay kaşığı balı bu ılık suyun içine atarak bal tamamen eriyene kadar karıştırınız. Bu işlemin ardından hazırlamış olduğunuz ballı suyu saçlarınıza bir güzel yedirerek sürünüz ve mümkünse geniş dişli bir tarak ile saçlarınızı tarayınız. Daha sonra saçlarınız kuruyuncaya kadar bekleyiniz ve saçlarınız tamamen kuruduktan sonra kaliteli nemlendirici bir şampuan ile saçlarınızı derinlemesine yıkayınız. Kıvırcık saç bakımı için oldukça etkili olan bu maske ile daha dolgun ve güzel saçlara kavuşabilmeniz an meselesi!

 

  1. Maske Örneği

İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile günlük gıda maddelerimizden en önemlilerinden biri olan süt ve muz ile hazırlayacağımız bu maske ile saçlarınızı derinlemesine besleyecek şekilli bir görünüm almasına katkıda bulunacaksınız. Bu maske saçlarınızı derinlemesine nemlendirme özelliğine sahip olduğu için özellikle kuruluğundan şikayet ettiğiniz saçlarınız için bulunmaz bir maske olacaktır.

Öncelikle bir kase içerisinde koymuş olduğunuz sütün içine iyice ezmiş olduğunuz muzu katarak güzel bir şekilde karıştırınız. Karıştırdıktan sonra bu karışımı özel bir fırça yardımı ile ya da eliniz ile güzelce saçlarınıza sürünüz. Yaklaşık olarak yarım saat bekledikten sonra bu karışımı saçlarınızdan çıkarmak için ılık su kullanabilirsiniz.

İsterseniz nemlendirme özelliği bulunan bir şampuan yardımıyla da bu karışımı saçlarınızdan hiçbir zarar vermeden çıkarabilirsiniz. Bu maske özellikle saçlarını boyayan insanlar için ayda bir kez tavsiye edilmektedir. Bu maskeyi hazırlarken evinizde süt bulamıyorsanız bunun yerine yoğurt kullanarak da maskeyi hazırlayabilirsiniz. Kıvırcık saç için bakım maskesi kategorisinde oldukça ön plana çıkan bu maske ile güzelliğinize güzellik katacaksınız.

Kıvırcık saçlarınız için haftada en fazla iki kere şampuan kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Şampuanı kullanmadığınız günlerde ise nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Saçlarınız nemliyken fırçalamanızı önermiyoruz. En önemlisi saçlarınız kuru iken sprey yardımıyla saçlarınıza su sıkmanızdır. Böylece daha güzel ve dolgun saçlara kavuşa bileceksiniz.                                                                                                                 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Pilates egzersizleri yaparak kilo vermek mümkün mü, Pilates kaç kalori verdrir, yaktırır sorularının cevabını bulabilirsiniz.
Pilates Egzersizleri Kaç Kalori Verdirir, Yaktırır, Kilo Verilir mi?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Göbek Nasıl Eritilir
Göbek Nasıl Eritilir

Kapat