Kızlık Zarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızlık Zarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
9 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.087 kez okundu.

Kızlık zarının latince adı hymendir ve HYMEN Yunan mitolojisinde Evlilik Tanrısının ismidir. Kızlık zarı ülkemizde ve dünyanın belli bölgelerine halen sosyal ve kültürel önemini korumaktadır.Kızlık zarının henüz bozulmamış olması kadının hatalı bir vücudu olduğu yani bekaretini vermediği için bazı toplumlarda deneyimsiz olarak nitelendirilmesi yada bir başka toplumda daha önceden bir erkekle cinsel ilişkide bulunmuş olması birçok masum genç kızın toplumdan dışlanması anlamına da gelebilir.Bu yüzden bu iki zıt örnekteki kızlar tüm yaşamlarını etkileyecek olaylarla karşılaşabilmektedir. Bu geleneksel durum yalnız bizde değil, birçok kültü ve inanışta geçerlidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları ne yazık ki genç kadınların “kızlık zarı muayenesi” için kliniğe getirilmelerine ve böylece bazen küçük düşürülmeye varacak kadar aşağılanmalarına tanık olmaktadırlar.Bu yazı kızlık zarı hakkındaki bazı yanlış bilinenleri düzeltmek veya bilinmeyenleri açıklığa kavuşturmak için basitliği korumak açısından hazırlanmıştır.

Kızlık Zarı Tam Olarak Nerededir?

Kızlık zarı, vajina girişinin 1-1.5 santimetre iç kısmında yer alan ince bir yapıdır.Bu mesafe bir çok kızda daha arkada olabilir.

Neden Böyle Bir Yapı Var?

Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın, ortada delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusu olduğundan bu görüş tam olarak geçerli değildir. Aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının nedeni bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmalarıdır.

Kızlık Zarları Yapısal Olarak Farklılıklar Gösterebilir Mi?

Anatomik olarak kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok esnek olabilir. Bazı kadınlarda ortada bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir. Ender durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki, muayenede neredeyse zar hiç yok sanılabilir.

Bazı çok ender durumlarda ise zarda hiç delik yoktur . Bu durumda adet kanaması genç kızlıkta görülen ilk kanamadan itibaren sürekli genital kanal içinde birikir ve her adet döneminde kız “adet olamamaktan, ancak aşırı ağrı duymaktan” yakınır. Kanama öyle ileri boyutlarda birikebilir ki, tüm rahim ve tüm vajina kanla dolmuş ve genç kızda halen ilk adet kanaması gerçekleşmemiş olabilir. Bu ciddi bir durumdur ve kadının genital sisteminin zarar görmemesi için ameliyatla kızlık zarına delik açılarak içerideki kanın boşalması sağlanmalıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
cilt-yenileyen-besinler
Cildin Yenilenmesini Sağlayan Besinler

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
saglikli-sekilde-haftada-2-kilo-vermek-icin-tavsiyeler
Sağlıklı Şekilde Haftada 2 Kilo Vermek İçin Tavsiyeler

Kapat