Kolanın İnsan Vücuduna Zararları

Kolanın İnsan Vücuduna Zararları
31 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.696 kez okundu.

Kolanın İnsan Vücuduna Zararları

Kola, çok uzun bir geçmişi olmamasına rağmen dünya üzerinde adını dahi bilmediğimiz ülkelerde satışı yapılan, hakkında sayısız efsaneler dolaşan alkolsüz içecektir. John S Pemberton adlı kimyager tarafından 1885 yılında bulunan, bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan bu içecek, bugün milyonlarca insan tarafından günlük tüketilen bir meşrubattır.

İçinde böcek kanı kullanılmasından, içerisinde kullanılan bitkilerin hasadı sırasında tarla farelerinin de hasat makinasına karışarak harmanlandığı söylentisine kadar hakkında bir sürü efsane bulunsa da bunlarla ilgili bilimsel bir veri mevcut değildir. Söylentiler karşısında Coca Cola firması reklam nev’inden bir açıklama sitesi kurmuş ve bu internet sitesinde verdiği cevaplarla kola ile ilgili tüketicinin kafasındaki soru işaretlerini yok etmeye çalışmıştır.

Bugüne kadar birçok ülke kendi kola markasını kurma çabası içine girmiş lakin hiç biri Coca Cola’nın yakaladığı başarıyı gösterememiştir. Mevcut durumda dünya pazarındaki en yakın rakibi Pepsi adıyla bildiğimiz markadır. Ülkemizde de Yıldız Holding tarafından Cola Turka markasıyla piyasaya sürülen ve yoğun reklam kampanyaları yürütülen yerli kola denemesi pek de beklenen sonucu vermemiş sadece Türkiye pazarında belli bir süre ses getirmiştir.

            Kolanın insan vücuduna zararları içerdiği bileşenlerin ayrı ayrı ele alınması neticesinde açıklanabilecek tahribatlardır. İçeriğindeki en tehlikeli madde, çağımız hastalığı olan diyabetin de tetikleyicisi olan şekerdir. Kolanın içerdiği yüksek şeker miktarı çok da masum bir içecek olmadığı tezini kuvvetlendirmektedir. Yüksek miktarlarda tüketilen şeker karaciğerin fazla çalışarak aşırı yıpranmasına sebep olur ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatır. Yine aşırı şeker tüketimi beyindeki doyma hissini yok ederek sürekli acıkmaya nihayetinde aşırı kilo almaya sebep olur. Diğer bir bileşen olan fosforik asit kolanın lezzetini keskinleştirirken insandaki kemiklerin direncini azaltarak kırılgan bir yapı oluşturur. Ayrıca içerisinde bulunan kafeinin de bağımlılık yaptığı yönünde bazı bilgiler mevcuttur. Son tahlilde zarar koladan ziyade içeriğindeki bileşenlerin kendilerine has etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Zehir gibi insanı direk öldüren bir madde olmadığı ve dışarıdan bakılınca fiziki bir zarara neden olmaması, zararlarının uzun yıllar boyu sık kola tüketimi sonucu gerçekleşmesi ve büyük harcamalar yapılan başarılı reklam kampanyaları neticesinde yakın gelecekte de insanların koladan vazgeçmesi pek de mümkün görünmemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Seylan-Diyeti-ile-Ayda-9-Kilo-Zayiflama
Seylan Diyeti ile Ayda 9 Kilo Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sac-uzatma
İnce Telli Saçlarınız Varsa Bunu Okumalısınız

Kapat