Kulak Akıntısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kulak Akıntısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
29 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.396 kez okundu.

Kulak Akıntısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kulak akıntısı kulaktan gelen doğal bir sıvıdır. Halk arasında kulak kiri olarak da bilinir. Tıpkı burnumuzda bulunan geniz akıntısı gibidir. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki her insanda bir miktar kulak akıntısı olur. Bu akıntı kulağa gelebilecek toz, bakteri ve buna benzer diğer zararları şeylerin kulağa nüfus etmesini engeller.  Bunun yanında eğer kulaktan kanlı ya da farklı renklerde sıvıların gelmesi kulak zarının yırtıldığının habercisi olabilir.  Böyle durumlarda uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir. Çocukluk döneminde görülen akıntılarda zamanında tedavi olunmazsa duyma kayıplarından oluşabilecek, dil ve zeka geriliğine davetiye çıkartılmış olunur.

 

Kulak Akıntısından Kurtulmanın Yolları kulaktan gelen sıvının nedenine göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda tıbbı tedavi yöntemleri gerekmemektedir. Bekle ve gör yöntemi ile kulak akıntısı tedavisine adım atılabilir. Kulak zarı yırtılması gibi tıbbi tedavi gerektiren müdahalelerden yanı sıra diğer akıntılara karşı önlemler alarak kulak akıntılarından kurtulmak mümkündür. Kulak akıntısı çoğu zaman bebeklerde görülmektedir. Bebeklerde anne sütü önemlidir.  Anne sütü ise içinde bulundurduğu antikorlarla bebeği hem besler hem de kulak akıntısı sebep olabilecek durumu önler. Eğer bebek anne sütünden kesilmiş ve biberonla besleniyorsa o zaman da bebeği dik konumda tutmaya özen göstermek gerekmektedir. Kulak akıntısından kurtulma yolları arasında kulağın içine sivri uçlu cisimleri sokmama, kulak çöpü kullanmama, çok gürültülü ortamlarda çalışılıyor ise kulak tıkacı ve manşorlar ile önlem almak, duştan çıktıktan sonra kulağı vakumlayarak içindeki sıvıyı boşaltma gibi yöntemler ile akıntıdan kurtulmak mümkündür.

 

Kulak akıntısının belirli bir miktar her insanda bulunabileceğinin bilincinde olmakta fayda var. Ufak bir akıntıda paniğe kapılmaya gerek yoktur. Bunun yerine akıntı olması gerekenden fazla ise bir KBB doktoruna görünmekte fayda vardır. Şüphesiz en güvenilir tedavi ve yöntem uzman bir doktor tarafından yapılan müdahaledir. Tedavide uygulanacak olan yöntemler ise kulak akıntısının sebebine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kulak zarı yırtılması, kulak zarı erimesi, travma gibi durumlarda ameliyat gerekebilir. Diğer türlü basit sayılabilecek durumlarda ise kulak damlası ya da ağızdan alınabilecek antibiyotikler ile tedavi uygulanabilir. Unutulmamalıdır ki sağlık en değerli hazinemizdir. Sağlığımıza sahip çıkmalı, korumak için daha bilinçli olmalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
fitness-yaparken
Fitness Yaparken Nasıl Beslenmek Gerekir?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Doğru Makyaj Nasıl Yapılır7
Doğru makyaj nasıl yapılır

Kapat