Kuru Cilt İçin Bakım Nasıl Yapılmalıdır

Kuru Cilt İçin Bakım Nasıl Yapılmalıdır
8 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 4.273 kez okundu.

Kuru Cilt Bakım Önerileri

  •     Kuru ciltler cilt tipleri içerisinde en fazla bakıma ihtiyaç duyanıdır. Soğuk kış günlerinde cildinizde çatlaklar, pullaşmalar  ve bu durumlardan dolayı da kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumların çok fazla görüldüğünde mutlaka aile hekiminize başvurmanızı öneririz.  
  •  Kuru cilt bakım önerilerine çok fazla tavsiyeye rastlayabilirsiniz, kişilerin ciltleri farklılık gösterebileceği için öncelikle bir hekime başvurarak cilt tipinize uygun krem türlerini öğrenmeniz faydalı olacaktır.  
  •   Peki, kuru cilt için bakım nasıl yapılmalıdır? Kuru cilt için mutlaka nemlendirici kullanıyorsunuzdur, nemlendiricilerden daha önemlisi de cildinizin neden kuruduğunu tespit ederek bu nedenleri ortadan kaldırmaya çalışın, eğer bu mümkün değilse bu etkileri en aza indirmeye çalışın. Özellikle duş aldıktan sonra cildinizde çok fazla kuruma meydana gelir, bu nedenle duş alırken suyun altında fazla kalmayınız. Duş alma işleminiz bittikten sonra mutlaka kendinize uygun nemlendirici kreminizi sürmeyi ihmal etmeyiniz. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalarda fazla dışarda kalmamaya özen gösteriniz. soğuk havalarda dışarı çıkmadan önce nemlendirici ve koruyucu kremlerinizi kullanınız. 
  •    Kullanılan bu koruyucu krem ve nemlendiriciler bazı cilt tipleri için yeterli olabiliyor. Bu ürünleri kullandıktan sonra dahi hala ciltte çatlama ve pul gibi olgular oluşuyorsa mutlaka tıbbi bir yardım alınız. Çünkü, normal nemlendiricinin yetmediği durumlarda daha kuvvetli nemlendirici ilaçlar kullanmak gerekebilir, bu ilaçları da cildinize uygun şekilde almanız gerekmektedir.  
  •    Kuru ciltler, nem oranın azaldığı aylarda daha çok belli olurlar, vücut içerisindeki nem oranı mevsimsel olarak da desteklenmediğinden özellikle kış aylarında cildimize daha bir özen göstermeliyiz. Çok soğuk havalarda dışarı çıkmadan önce giysilerimizin cildimizi tam olarak koruyabileceğinden emin olmalıyız. Kullandığımız kremlerin de soğuk havanın etkilerini azaltacağından emin olduktan sonra dışarı çıkmalıyız. 
  •    Kuru cilde sahip kişiler dar kıyafetler giymemelidir, dar kıyafetler vücuda temas ettiği için nem oranını azaltır ve cilt kuruluğu artmaktadır. Kış aylarında ellerinizi soğuktan korumak için mutlaka eldiven takmalısınız. Eğer evinizi klima ile ısıtıyor ya da soğutuyorsanız klima da nem oranını azaltmaktadır, mümkün olduğu kadar az klima açın, ya da oturduğunuz bölgeyi nemlendirmek için başka yollar deneyin.
  •    Evde ya da dışarda kullandığınız sabunların yağlı olmasına dikkat edin, böylece cildiniz bu sabunlar sayesinde ihtiyacı olduğu neme kavuşacaktır. Kuru ciltlerde kimyasal madde içeren ürünlerin kullanımı çok tehlikelidir, bu yüzden doğal ürünler kullanmaya özen gösteriniz. 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kıvırcık Kına Saç Modelleri
Kına Gecesi Saç Modelleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Antiaging Maskesi Ve Hazırlanışı
Antiaging Maskesi Ve Hazırlanışı

Kapat