Magnezyum Deposu Olan Besinler Nelerdir?

Magnezyum Deposu Olan Besinler Nelerdir?
12 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.555 kez okundu.

Magnezyum Deposu Olan Besinler Nelerdir?

Vücudumuzun temel yapı taşlarından bir tanesi de magnezyumdur. Vücudumuzdaki bu minarelin büyük bir çoğunluğu hücrelerde diğer kısmı ise kemiklerde bulunur. Magnezyum eksikliği kemik doku ve sinirlerde bir takım hasarlara neden olabilir. Bu hasarlar genel de kendisini kaslarda güç kaybı, kaslarda kramp, yorgunluk ve halsizlik, kalp atışlarında bozukluk, kusma, nöbet, iştah kaybı, dişlerin ve kemiklerin zayıflaması gibi bir takım sağlık sorunları olarak kendini göstermektedir. Bu gibi sağlık sorunları yaşıyor iseniz ilkin doktorunuza gitmeniz ve tedavi sonucunda vücutta magnezyum eksikliği tanısı konulduğu takdirde yazımızdaki belirttiğimiz hususlar sizin içinde geçerli olacağı kanısındayız.

Doktorunuz tarafından magnezyum eksikliği tanısı koyulmuş ise size verilen ilaçların yanında bu eksikliği giderebilmek için magnezyum değeri yüksek besinlerin doğru yöntemlerle tüketilmesinde fayda vardır.

 Magnezyum deposu olan besinler nelerdir?

Pirinç, buğday yulaf ekmeği, baharatlar, kabak çekirdeği, kakao, keten tohumu, susam, tahin, badem, kaju, ıspanak, pazı, peynir, tavuk, patates, üzüm, hurma, ceviz diye sıralanabilir. Elbette ki magnezyum deposu olan bu besinler içerisinde faklı oranlar da magnezyum bulunur. Vücudunuzun ihtiyacı olan magnezyum miktarının tespitinde birçok faktör vardır. Yaş, cinsiyet, gebelik durumu gibi. Sizin için en uygun olan dozajı belirlemesinde doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Sizin içi belirlenen dozajın tespitinden sonra tüketeceğiniz besinlerinde en doğru yöntemler ile yemeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse magnezyum değeri yüksek olan ıspanak pişirildiği takdir de içinde barındırdığı magnezyumun %30 gibi bir oranını kaybetmektedir. Bunun içindir ki tavsiye edilen tüketim şekli genellikle çiğ olarak tüketmektir.

Fakat pişirilmesi gereken bir besin ise haşlanması veya buhar yardımıyla pişirilmesi besinin içerisindeki magnezyum oranındaki kaybı daha aza indirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de fazla oranda alınan magnezyum alındı takdirde ishal, baş dönmesi gibi yan etkileri olabilir. Kilo sorunu olanlar, diyet yapan kişiler içinde vücuttaki magnezyum eksikliğinin giderilmesi amacı ile tüketilen bu besinlerin kişide daha fazla kilo almasına sebebiyet vermemesi için doğru oranlarda tüketmeleri gerektiği konusunu hatırlatmakta fayda var.

Unutulmaması gerekir ki doğru beslenme, doktor tavsiyelerine uyma birçok sağlık problemiyle karşılaşma riskinizi en aza indirgemedeki en büyük etken olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
adet-sokturucu-dogal-seyler
Adet Söktürücü Doğal Yöntemler

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
selülit-engelleme
Kadınların Kabusu Selülitlerden Kurtulma

Kapat