Mide Yanması Nasıl Geçer

Mide Yanması Nasıl Geçer
3 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.698 kez okundu.

Mide Yanması Nasıl Geçer

Mide yanması konusunda tıp, alternatif tıp ve tabi ki de geçmişten günümüze intikal eden tavsiyeler mevcuttur. Bu tavsiyeler hakkında yaygın olanları dikkatte almak makul bir tercih olacaktır.

Hepsinden önce yemek yemek alışkanlığımız şu şekilde olmalıdır. Ayakta değil oturarak, acele ile değil lokmaları uzun uzun çiğneyerek, ve en önemlisi tam dolu bir mide ile değil üçte biri boş bir mideyle yemeği sonlandırmak en güzelidir. Yemek yedikten sonra hemen uyumak hem kan dolaşımını yavaşlatır hem de tam hazmedilmeyen besinler yatarken yemek borusuna kaçabilir bu sebeple yemek ile uyku arasında en az 3 saat olmalıdır ve yatarken yönümüz sol tarafta olmalıdır böylece mide daha rahat olacaktır. mide yatay pozisyonu sevmez bu sebeple yemeklerden sonra hemen uzanmak yerine oturmak daha makuldür. Mide yanması nasıl geçer sorusuna bir başka tavsiye de gazlı içeceklerden ve asitli kolalardan uzak durmak ola gelmiştir. Çok sıcak yemeklerden çorbalardan kaçınılmalı biraz ılıması beklenilmelidir.

Ve mide yanması nasıl geçer sorusunun en önemli tavsiyelerinden biri alternatif tıpta da yer alan elma sirkesidir. Yemeklerden sonra bir kaç kaşık elma sirkesi içmek hem midenin metabolizmasını hızlandırır hem de mide yanması konusunda tedavisi başarılıdır. Bu sebeple salatalıklarda yada mezelerde elma sirkesi kullanmak kayda değer şekilde önemlidir.

Sonuç olarak mide yanması dengeli ve düzgün beslenmemekle alakalı bir durumdur. bu sebeple bir kaç kısa tavsiye olarak şunlar verilebilir. Kilolu iseniz kilo vermeye çabalayın. Sigara alkol ve benzeri zararlı içecekleri bırakın bu asitli gıdalar ve kola olur. Kafeinli içecekler de mide için oldukça zararlıdır. Midesi hassas olan kişileri çay kahve kola gibi içecekler yorar. Pişmemiş soğan ayrıca meyvede mide asidini arttırabilir. Yemekten sonra kısa bir yürüyüş iyi gelir ve en önemlisi yemek yerken acele etmemek uzun uzun çiğneyip yutmak ardından uzanmamak, uyumamak olacaktır. Ayrıca 15 20 tane badem tüketmek mide yanması sonucu oluşan ağrılara birebirdir. 30- 40 dakika içerisinde ağrıyı keser. Mide yanması sorununa sağlıklı besinler tüketerek ve dost yiyecekler yiyerek çözüm bulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
hamam-otu (1)
Hamam Otu Tozu

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Saçlarımızı Ne Sıklıkla Yıkamalıyız
Saçlarımızı Ne Sıklıkla Yıkamalıyız?

Kapat