Mutluluk Veren Çikolatanın Yarar Ve Zararları

Mutluluk Veren Çikolatanın Yarar Ve Zararları
28 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.634 kez okundu.

Mutluluk Veren Çikolatanın Yarar Ve Zararları

Çikolata mayalandırılmış ve kavrulmuş kakao çekirdeklerinden üretilir. Çekirdek içleri öğütülerek çikolata lapası elde edilir. Kalıplara dökülerek sertleşmesiyle bitter,sıkıştırılmasıyla kakao yağı ve kakao tozu, şeker ve kakao yağı katılmasıyla da tatlı çikolata elde edilir. Karbonhidrat bakımından zengin olan çikolata, güçlü bir enerji kaynağıdır.

Bazı uzmanları görüş ayrılıklarına düşürse de çoğunluk olarak tüketilmesinden yanadır. Beyne daha fazla oksijen gitmesine,kötü kolesterolün dengelenmesine,kan akışının düzenlenmesine,sinirleri rahatlatarak mutluluk vediğine,bileşininde ki azot,lif ve yağ enerji vererek zihnin daha aktif olmasını sağladığı yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.Bu da  hafıza ve bellek kaybını önlemektedir.

Peki Sevgiliye neden çikolata hediye edilir? Neden en iyi hediye çikolatadır?

Sevgiliye verilen çikolata onun kadar tatlı ve onun kadar mutluluk verdiği anlamını taşır. Onun mutlu olmasını istediğini sevgili mutlu olunca kendisinin de mutlu olduğunu ifade eder. Çikolatayı yemeyen hiç kimse yoktur herhalde. 7’den 70’e herkes tüketmekte. Her damak zevkine uygun olduğu için en iyi hediye çikolatadır. Bitter, sütlü, fındıklı, fıstıklı, Antepli ve bunun gibi bir çok çeşidi. Sulu yada katı olarak, pastada yada sütte farketmiyor her insanın damak zevkine uyan bir çeşidi muhakkak var. Özellikle çocuklara çikolata verdiğiniz zaman yüzlerinde gülümseme muhteşemdir.

Buraya kadar çikolatanın hep tatlı yönlerini yazdık. Fakat faydalarının yanında zararları da var maalesef…

Fazla çikolata tüketimi kilo almamıza neden olur. Özellikle küçük yaşta olan çocuklarda ebeveynlerin çocuklarının çikolata tüketimini gözetim altında tutmaları gerekir. Bitter ve sade çikolatanın dışında içinde fındık, fıstık gibi maddelerinde fazlaca yağ oranı olduğundan çok daha fazla kilo almamıza neden olur. Çikolata yedikten sonra fırçalanmayan dişlerin çürüme olasılığı çok yüksektir. Çikolatanın içindeki maddelerden dolayı çok fazla tüketildiği takdirde beyni uyuşturarak vücudun kendi görevlerini yapmasını yavaşlatır.

Migren hastalarında migrene bağlı ağrıları tetikleyip şiddetlendirebileceği için migren hastalarının çikolata tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışması gerekir. En büyük zararlarından biri ise mutluluk hissi salgılayarak daha çok yeme isteğini artırıp bağımlılık yapmasıdır. Aşırı tüketimi bayanlarda selülite neden olmaktadır.Fakat şunu unutmayalım aslında çikolata zararlı değildir.Önemli olan ne kadar tükettiğiniz ve çikolatanın kalitesidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Öksürük Şurubu Yerine Ananas Suyu
Öksürük Şurubu Yerine Ananas Suyu

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kas-kaldirma-operasyonu
Kaş Kaldırma Operasyonu

Kapat