Narın Vücudumuza Sağladığı 7 Fayda

Narın Vücudumuza Sağladığı 7 Fayda
1 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 1.461 kez okundu.

Minik minik yüzlerce kırmızı tanecikten oluşan nar, besin değeri en yüksek meyvelerden birisidir. Hem de kış mevsiminde sofralarımızı renklendiren lezzeti mükemmel bir meyvedir. Yeri geldiğinde tatlıların üzerinde kullanılarak yeri geldiğinde yalnız meyve olarak tüketmemiz vücudumuzun sağlığı için çok faydalıdır. Nar meyvesinin sağlığımız için önemli olan 7 faydası vardır. Bu faydalar diğerlerini gölgede bırakır denilebilir.

  • Bu faydaları sıralayacak olursak eğer ilk olarak narın mideyi rahatlatma ve temizleme özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Mide ve ya hazımsızlık sıkıntısı çekenler için doğal çözümlerden birisi olan nar çok faydalıdır diyebiliriz. Narın içinde bulunan enzimler midenin rahatlamasını sağlar. Böylelikle mide sorunu yaşamamızın önüne geçmiş oluruz. Ayriyeten belirtmek gerekir ki mide ülserine de çok iyi gelmektedir.
  • Narın bir diğer faydaysa kusma ve ishal sorununu kesmesidir. Narın kabuklarından yapılan çay ile birlikte ishal sorununuzun hızlıca çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bir nevi nar çayı diyebileceğimiz bu çayın tarifi de çok basit. Bir su bardağı suyu kaynatıyorsunuz ve suyun içerisine iki çay kaşığı nar kabuğu atmanız yeterli olacaktır. On dakika gibi bir süre karıştırdıktan sonra içtiğiniz takdirde ishal sorununuz ortadan kalkacaktır.
  • Narın sağladığı faydalardan birisi de damar hastalıkları ve kansere iyi gelmesidir. Kanser hastalığına yakalandıysanız veya kalp rahatsızlığınız varsa yine nar kabuğuyla yaptığınız çayı içmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca nar suyu kanser önleyiciler arasındadır.
  • Cilt kanseri ve prostat sorununa da iyi gelmektedir. Narın suyunu içtiğiniz takdirde cilt kanseri ve prostat sorunlarına karşı daha dirençli bir vücuda sahip olabilirsiniz.
  • Öksürük sorunu yaşayanlar için nar birebirdir. Kış aylarının en büyük sorunlarından birisi olan öksürük için günde 1 adet nar yemeniz iyi olacaktır. Düzenli olarak günlük 1 adet nar tüketmeniz halinde hem öksürüğünüzden kurtulursunuz hem de gelecek günlerde öksürüğe yakalanma riskinizi azaltırsınız.
  • Narın faydaları arasında boğaz iltihabı da vardır. Yetişkinlere nazaran daha çok çocuklarda görünen boğaz iltihabı için doğal bir çözümdür. Hasta kişinin narı yemesi halinde iltihap etkisini kaybedecektir. Nar, akciğerler içinde çok yararlıdır.
  • Son olarak narın faydalarından birisi de idrar sökücü özelliğinin olmasıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sigara-icmenin-cilde-zararlari
Sigara İçmenin Cilde Zararları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
lavanta-yaginin-saca-faydalari
Lavanta Yağının Saça Faydaları

Kapat