Neden Kilo Alıyoruz?

Neden Kilo Alıyoruz?
19 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.778 kez okundu.

Neden Kilo Alıyoruz?

Kilo almak şayet hormon bozukluğu gibi bir nedene bağlı olarak gelişmiyorsa tamamen kişinin yanlış beslenmesi ve hareketsiz yaşamından kaynaklanıyor olmaktadır. Gün içerisinde tükettiğimiz besin maddelerinin,  kalori düzeyi çok yüksek yiyecekler ise bu kaloriyi gün içerisinde harcayamadığınız takdirde vücutta fazla kilo olarak yer edinmektedir.

Neden kilo alıyoruz? Diye kendinizi sorguladığınız takdirde yapılması gereken ilk konu öncelikli olarak bir hekime başvurarak gerekli olan tetkikleri yaptırmaktan geçmektedir. Yüksek şeker, tiroit bezi yetmezliği, böbrek üstü bezinin aşırı çalışması gibi sağlık sorunları kişinin aşırı kilo almasına sebep olmaktadır. Yapılan tetkiklerde bu sağlık sorunlarına rastlanmadı ise hekim tarafından kişi diyetisyene yönlendirilerek kilo verme ve kilo kontrolü sağlanmaya çalışılır. Yemek yeme alışkanlıklarına dikkat ederek porsiyonları azaltarak işe başlamak gerekmektedir. Yemeğimizi koyduğumuz tabak boyunun büyük olması kilo almamızda önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağ oranı yüksek olan cips gibi hazır ve aşırı tuz içeren gıdalar da kilo alıp obeziteye neden olan gıdalardan biridir. Bir çok hazır gıdanın yanında tükettiğimiz asitli içecekler bünyesinde barındırmış olduğu yüksek şekerden dolayı kilo almamıza neden olmaktadır. Bu içecekler glisemik indeksi yüksek olan içecekler olarak geçmektedir. Fast food gıdalar da bünyesinde ciddi oranda yağ içermelerinden ötürü kişinin kilo almasına sebep olmaktadır.

Kişi kendisini psikolojik olarak kötü hissettiği dönemlerde yeme alışkanlığı bozularak, sadece aç olduğu için değil tamamen strese bağlı olarak ne yediğinin farkında olmadan aşırı olarak yemek yemektedir. Özellikle gece yatmadan önce tüketilen tüm yiyecekler içerdiği yağ ve şeker oranına bağlı olarak kişide kilo olarak kalmaktadır. Çalışmış olduğumuz iş, masa başı olarak geçiyorsa bu durumda hareketsiz bir yaşama zorladığı için mesai bitimi yürüyüş yapmak ya da birkaç durak önce inerek yürümek kişiye ciddi anlamda kilo vermede yardımcı olmaktadır. Önemli konulardan birisi de gün içerisinde su tüketiminin az olmasıdır. En az 2 litre su içmeye dikkat edilmediği takdirde kilo almada önemli nedenlerden biri haline gelir. Suyun hayatımız için önemi oldukça fazladır bu yüzden hayatınızdan suyu sakın çıkarmayın ve ihmal etmeyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Qzone İnceltici Krem İle Zayıflama
Qzone İnceltici Krem İle Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
zayıflama-programı
En Garanti Zayıflama Programı

Kapat