Neden Propolis Kullanmalıyız ?

Neden Propolis Kullanmalıyız ?
14 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 7.397 kez okundu.

Bilindiği gibi bal asırlardır tüketilen bir gıdadır ve arıların bizim soframıza giren balı üretebilmesi için yüzlerde çiçekten polen toplamak zorundadır. Bu balı elde ederken kat ettiği yolda dudak uçuklatan cinstendir. Dünya da arılar olmasa insan neslinin de kısa bir süre içerisinde yok olacağına dair ciddi ekolojik iddialarda yer almaktadır. Propolis‘i bir çoğumuz duymuşuzdur belkide propolisli krem, propolisli jöle yada propolisi direkt olarak tatmışızdır… Kimine göre çok lezzetli kimine göre de sakız gibi bir madde olarak nitelendirilebilen bu gıdanın nasıl var olduğunu araştırdığınızda aslında tam anlamıyla şifa bombası diyebileceğimiz bir şey olduğunu görebilirsiniz.Bu benzersiz maddenin içerisindeki güçlü etkenler sayesinde faydaları olduğu gibi bazı kişilerin bünyesinde de yan etki yapmaktadır. Bu yüzden propolise karşı alerjiniz varsa doktorunuza danışarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Propolis Cilde Faydaları Saymakla Bitmiyor !

Bu gıda cilt sağlığı ve koruması için kullanılıyor. Ayrıca  kesik, abse, yara ve yanıklara uygulandığında o bölgeyi çok hızlı bir şekilde onardığı bilimsel çalışmalarda da kanıtlanmıştır. Cildi nemlendirme ve kırışıklığı önlemede olumlu etkiye sahiptir. Piyasada besin tableti,cilt iyileştirici krem,kulak-burun-boğaz ve cilt için sprey şekillerinde bulunabiliyor. Tabi bu ürünleri satın alırken FDI onaylı olması ve bulunduğu ülkenin Sağlık Bakanlığı veya Tarım Bakanlığı onaylı olması güvenilirlik açısından önemli Sağlıksız koşullarda hazırlanan ürünlere karşı dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz

Cilt Hastalıklarına Karşı İnanılmaz Etkiye Sahip !

Propolisin, mantar gibi cilt hastalıklarından sorumlu olan maya ve mantarları etkili bir şekilde engellediği tespit edilmiştir. Bu organizmalara karşı etki gösteren propolis bileşenleri, flavanoidler ve kafeik asit türevleridir.Bu anestezik etki, propolisin neden yüzyıllardır boğaz ağrısı ve ağız yaralarının tedavisi için kullanıldığını açıklamaktadır. Dişçilik alanında propolisin anestezik malzeme olarak kullanımı Avrupa’da patentlenmiştir.

Kanser Riskine Karşı Sizi Koruyor !

Propolisin içerisindeki maddeler karaciğer ve mesanedeki kanserli hücreleri dönüşüme uğrattığı ve gelişmelerini önlediği bulunmuştur. Bu hücre öldürücü etkiyi sağlayan maddeler, tümör hücrelerine karşı da seçici bir öldürücü etki gösterir.Propolisin, ayrıca, yumurtalık kanseri hücrelerini ve  hücre bölünmesini durdurucu etkileri olduğu bulunmuştur. Ayrıca, göğüs, cilt, kolon ve böbrek kanseri hücreleri gibi insan  tümör hücre kültürleri üzerinde öldürücü etkisi olduğu tespit edilmiştir. Propolisden izole edilen Artepillin C maddesi mide kanseri hücreleri, gırtlak kanseri hücreleri, kolon kanseri hücreleri üzerinde hücre öldürücü etki göstermiştir. Kafeik asit esterlerinin de tümör oluşumunu kimyasal olarak engellediği görülmüştür. Bu etki, kanserli hücrelerin gelişimini sağlayan genler üzerindeki seçici toksin etki ile gerçekleşmektedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Güzel Bir Cilt İçin Ne Yapmalı
Güzel Bir Cilt İçin Ne Yapmalı?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Yaslanmayi-Geciktiren-Saglikli-Besinler
Yaşlanmayı Geciktiren Sağlıklı Besinler

Kapat