Osmanlı Sarayı Kadınlarının Güzellik Sırları

Osmanlı Sarayı Kadınlarının Güzellik Sırları
21 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 14.862 kez okundu.

Osmanlı Hanedanı Kadınlarının Güzellik Sırları

  • Osmanlı kadınlarının aralarında her zaman bir çekişme olmuştur. Bu yüzden Saray’da hiçbir kadın güzellik sırları hakkında tek kelime etmez ve padişahın gözüne girmek için bakımını eksik etmezmiş. Birçok dizide gördüğünüz gibi Osmanlı Sarayında çirkin birine rastlamanız zordur, şimdi sizlere bu bakımlı kadınların güzellik sırları hakkında bilgiler vereceğim.
  1. 600 seneyi aşkın zaman hüküm süren Osmanlı’da kadınları, güzellik için en çok gül suyunu kullanmışlardır. Cilt temizliği, ince çizgilerin giderilmesi ve cildin nemlenmesi için en büyük sırları gül suyudur.
  2. Osmanlı kadınlarının en büyük yüz güzellik sırları ise kurşun-karbonattır. Bu sihirli cilt beyazlatan iksiri ciltte 5-6 dakika beklettikten sonra gül suyu ile temizliğini yaparlardı.
  3. Günümüzde her kadın güzel olabilmek için kendi tenine uyguna bakım ürünleri tercih eder. Osmanlı kadınlarının zamanında da aynı şey söz konusuydu. Beyaz tenli ve esmer bayanlar farklı türde bakım yapmaktaydı. Mesela açık tenli bayanlar süt banyosunu tercih ederdi. Tabi güzellik sırları sadece süt değil, bakla, kavun çekirdeklerini bakımları için sık sık kullanırlardı. Esmer tenli Osmanlı kadınları ise zeytinyağı, gül yağı ve menekşe yağını kullanarak saraydaki en güzel kadın olmaya çalışırlardır.
  4. Osmanlı kadınlarının en çok önem verdiği bir bakım da diş güzellik sırlarıdır. Dişleri bembeyaz yapabilmek için çöven otu, şeker, tuz karışımlarından yararlanırlardı.
  5. Osmanlı kadınlarının o dönemlerde makyaj konusunda neler yaptığını merak ediyorsunuzdur. Onlar için en önemli makyaj güzellik sırları göze çekilen sürmedir. Osmanlı döneminde yapılan sürmeye; Isfahan sürme deniyordu. Gözleri belirgin ve iri göstererek birçok Padişahı etkilemeyi başarmışlardır.
  6. Osmanlı Sarayında yaşayan kadınların güzel kokabilmek için farklı sırları vardı. Bütün güzellik sırları içerisinde yer alan gülü güzel kokmak için de kullanıyorlardı. Gül haricinde amber, misk gibi kokular ile güzelliklerine bir yenisini ekliyorlardı. Bu kullandıkları kokuları kıyafetlerinde kullanamadıkları için giysilerine ayrıca reyhan, elma gibi tütsüler ile koku takviyesi yapıyorlardı.
  7. Osmanlı kadınlarının ilginç bir inanışı vardı. Eğer ciltleri kırışmaya başlar, saçları bakımsız hale gelirse vücudundaki kanda mikrop olduğuna inanırlardı. Bu yüzden bazı dönemlerde ciltlerinde kan akıtıp temizlenmesini sağlarlardı. Pek günümüze uygun bir güzellik sırrı gibi görünmüyor. Osmanlı kadınlarının saç bakımı için uyguladıkları güzellik sırları ise mersin, sakız ve mazı yağıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
secrets of hair care
Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Bakım Maskeleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Suna Dumankaya İle Cilt Bakımı
Suna Dumankaya İle Cilt Bakımı

Kapat