Östrojen İçeren Besinler Nelerdir?

Östrojen İçeren Besinler Nelerdir?
8 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.583 kez okundu.

Kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen hormonu; hem kadın hem erkekte bulunmakla beraber, üreme yaşı geldiğinde kadında çok daha artmaya başlar. Adet döngüsü ve üreme için gerekli olan östrojen hormonu azaldığı durumlarda, adet gecikmeleri, hamile kalamama, yüzde ve vücutta tüylenme gibi problemler ortaya çıkar. Bu hormon, kıllanmayı azaltır, saç çıkmasını sağlar ve kadınların daha yüksek acıya dayanıklı olmalarını sağlamaktadır. Kadın ve erkek vücuduna baktığımızda, daha şekilli ve daha kusursuz olduğu aşikar olan kadın vücudunun bu denli farklı olmasında östrojen hormonu çok büyük bir etkendir. Üreme organlarının düzenlenmesinde de aktif olarak rol alan östrojen hormonu seviyesini yükseltmek için çeşitli takviye ilaçlar ve hormon takviyeleri alınabilir. Bununla beraber, doğal yollardan östrojen hormonu seviyesini arttırmanın yolu da beslenmeden geçiyor. Peki, östrojen içeren besinler nelerdir? Ne sıklıkla ve ne miktarda tüketmek gerekiyor?

  • Kuru Meyveler: Hurma, erik ve kayısı kurusu bunların başında geliyor. Kuru meyveler, östrojen hormonu seviyesinin dengelenmesinde ve artmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca yine kuru meyveler, adet dönemi öncesi ve sonrasında girebileceğiniz çikolata krizlerini de önlemenize yardımcı olur. Ancak yine de, kuru meyvelerin şeker içerdiğini ve aşırı tüketmemeniz gerektiğini unutmayın.
  • Bezelye: Tam bir C vitamini deposu olarak tanıdığımız bezelye, yüksek lif oranı ile de biliniyor. Bunlarla beraber, aynı zamanda östrojen içeren besinler arasında da yerini alan bezelyeyi düzenli tüketerek, vücudunuzdaki östrojen hormonunun düzenlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu sebze aynı zamanda bağışıklık sisteminizin güçlenmesini de sağlıyor.
  • Keten Tohumu: Kilo vermek için salatalarınıza ve yemeklerinize serptiğiniz keten tohumunun da östrojen içerdiğini biliyor muydunuz? Tok hissetmenizi sağlayan bu besin, bir yandan da östrojen hormonunun artmasına yardımcı olmaktadır.
  • Nohut: En bilindik doğal östrojen kaynaklarındandır. Ancak bilmeyenler için buraya da eklemek istedik. En sevdiğimiz baklagiller arasında yer alan nohut, bir östrojen çeşidi olan fitoöstrojen içermektedir ve bu östrojen yerine geçmektedir. Protein kaynağı olan ve bol miktarda lif içeren nohutu düzenli olarak tüketebilirsiniz.
  • Ayrıca; brokoli, ahududu, rezene, sarımsak, maydanoz, çilek, şeftali, soya fasulyesi, soya yoğurdu, susam, tofu gibi besinler de yine östrojen içeren besinler arasında yer almaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Çekici Olmanın Sırları
Çekici Olmanın Sırları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sac-rengi-nasil-secilir
Saç Rengi Nasıl Seçilir?

Kapat